KözéletAki hisz a demokráciában, annak kötelessége itt lennie

2011. március 8., kedd
 
Aki hisz a demokráciában, annak kötelessége itt lennie

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője március 7-i, vezérszónoki felszólalásában arra kérte az ellenzéki pártokat, hogy vegyenek részt az alkotmányozásban, és nyújtsák be saját alaptörvény-koncepciójukat.

 

 

 

A politikus figyelmeztette a plénumot: a XXI. században merőben új helyzet állt elő, kezeléséhez pedig új alkotmányra van szükség.

Az ellenzéki pártok vegyék komolyan azt a választói akaratot, amely az ország házába juttatta őket - mondta Lázár, hozzátéve: az a meggyőződésük, hogy nemcsak a kétharmad, de az egyharmad is komoly felelősséget jelent. A parlamenti eskü arra is kötelez, hogy az Országházban legyen megvitatva az, hogy milyen alkotmánya lesz Magyarországnak az elkövetkező évtizedekben - hangsúlyozta a politikus.

Hosszú idő után ez az első alkalom, amikor hazánknak demokratikus, írott alkotmánya születhet - fogalmazott a frakcióvezető. Hozzátette: minden parlamenti képviselő tudása és meggyőződése szerint terjessze az Országgyűlés elé azt a szövegtervezetet, amiben hisz.

"A nép által fölhatalmazott Parlament által elfogadott alkotmánynál nem kell erősebb legitimációjú alaptörvény" - szögezte le Lázár. Nem lehet erősebb ennél az az alaptörvény, amit paktumok és kényszerek szültek, amit az elmúlt húsz évben nem hagyott senki jóvá - fűzte hozzá. Aki hisz a demokráciában, annak kötelessége itt lenni, hiszen Magyarországnak új lehetőségeket kell feltárnia, és új kihívásoknak kell megfelelnie, ehhez pedig új alkotmányra van szükség - emelte ki a politikus.

Lázár János érthetetlennek nevezte, hogy a szocialisták nem akarnak részt venni az alkotmány vitájában, hiszen az MSZP az elmúlt nyolc évben folyamatosan azt hangoztatta: a modern Magyarország megteremtésének legfőbb akadálya a régi alkotmány. A képviselő hangsúlyozta: akkor kevesebb mint kétharmaddal szerette volna elfogadni az új alaptörvényt az akkori kormánypárt, most pedig több mint kétharmados részarányhoz kötnék az alkotmány parlamenti elfogadását. Ezzel összefüggésben Lázár leszögezte: nem lehet az alkotmányozás szabályait a szocialisták mindenkori országgyűlési arányához igazítani. Az a probléma, hogy az MSZP mindig aktuális pártérdekeihez igazítja az alkotmányozásban való részvételét, ami súlyos hiba - összegezte a Fidesz frakcióvezetője a szocialisták viszonyát a folyamathoz.

A frakcióvezető felszólalása végén megkérdezte: vajon az MSZP-hez hasonló párt-e az LMP? Hozzáfűzte: ki fog derülni, hogy összenő-e, ami összetartozik. Meglátjuk, hogy az LMP benyújtja-e saját törvénytervezetét. Egy demokráciában az egyharmadnak is van felelőssége, így önöknek is - szögezte le Lázár.

 

Olvassa el ezt is!

Múzeumok éjszakája Vásárhelyen

Múzeumok éjszakája Vásárhelyen

A roma jazztől az őslény-kutatáson át a porcelánöntésig a Múzeumok éjszakáján. Részletees program.
Újabb óvodai mosdó alakul át a Villeroy&Boch; támogatásával

Újabb óvodai mosdó alakul át a Villeroy&Boch; támogatásával

A fennállásának 50. évfordulója alkalmából, 2015-ben a Villeroy & Boch Magyarország Kft. óvodai mosdó felújítási programba kezdett Hódmezővásárhelyen.
Szóváltás késeléssel

Szóváltás késeléssel

Egy szóváltást követően megszúrta hozzátartozóit egy szerb férfi egy pékségben június 30-án, egyikük életveszélyesen megsérült.
Jelentős összegből megújulhat a belváros

Jelentős összegből megújulhat a belváros

A Belváros keleti részének átfogó megújítása kezdődhet meg Hódmezővásárhelyen az új, kétszintes parkolóház megépülésével az Ótemplom közelében.
 

És ezt már olvasta?

A gondatlanság sok pénzbe kerülhet
A gondatlanság sok pénzbe kerülhet A belterületi ingatlanok esetében a jegyző, külterületi és zártkerti ingatlanok esetében a növényvédelmi hatóság köteles eljárást indítani.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 26. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Diplomaátadó volt a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó volt a Mezőgazdasági Karon Az Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 70. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülésén összesen 37 végzett hallgató kapta meg diplomáját.
 
Újabb vásárhelyi polihisztor távozott örökre
Újabb vásárhelyi polihisztor távozott örökre Életében fontos szerepe volt szűkebb pátriájának a történelme, kultúrája. Szívügye volt az ö-zős nyelvjárás életben tartása, megörökítése.
 
Díszközgyűlés kitüntetésekkel
Díszközgyűlés kitüntetésekkel A Semmelweis-Napi díszközgyűlésen nyolcan vehettek át városi kitüntetést a városháza dísztermében.
 
A Liszt lett a rangos verseny győztese
A Liszt lett a rangos verseny győztese A Domonkos Nővérek Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolája a Magyar Színház „Az ország iskolája” versenyében 4487 szavazattal az első helyen végzett.
 
Hetilap lesz a Délmagyarországból
Hetilap lesz a Délmagyarországból Médiaelemzők szerint felértékelődhet a független online sajtó szinte minden megyében, beleértve Csongrád-Csanádot is, miután hetilapokká alakulnak a regionális napilapok.