
A 800 főt foglalkoztató Villeroy&Boch Magyarország KFT. Hódmezővásárhely legnagyobb (kb. évi 400 millió forintot) adózó gyára. Jelenleg "többmenetes" bértárgyalások folynak a gyár szakszervezete és a vezetés között.
"Az első körben kért 14 százalékos bérfejlesztés nem teljesíthető. Mivel konszern vagyunk, ebből következően a tárgyalási mechanizmus kissé lassabb, mivel a tulajdonosokkal történő egyeztetés alapján kialakított elképzelést kell nekünk tolmácsolni a szakszervezet felé. Jövő kedden ülünk le ismét, reményeim szerint megegyezés születik” - mondta Hideg Gábor a Vásárhelyi Hírek megkeresésére.
Az ügyvezető igazgató elmondta, tavaly decemberben tájékoztatták a szakszervezetet arról, hogy függetlenül a magyar munkaerőpiaci tendenciától, a tulajdonosok január elseje helyett április elsejétől kívánják a bérfejlesztést végrehajtani. Ezt a tudomása szerint akkor a szakszervezet elfogadta.
A Vásárhelyi Híreket most arról informálták, hogy azonnal bérkorrekciót akar a szakszervezet. 400 dolgozó pedig petíciót írt alá, hogy amennyiben nem születik konszenzus sztrájkot kezdenek.
Hideg Gábor az információra reagálva, azt mondta, ő 340 aláíróról tud, de nincsenek pontos adatai, mert nem látta, de nem is akarja látni az aláírók listáját.
Az első körben a szakszervezet 14 százalékos bérfejlesztést kért. Ezt a cég vezetése nem tartja indokoltnak, sem a cég jövedelmezősége, sem pedig a jelenlegi bérek tükrében.
Kérdésünkre Hideg Gábor azt mondta, Vásárhelyen a Villeroynál 20-40 százalékkal magasabbak a bérek a többi gyárhoz képest. Náluk nincsenek minimálbérrel foglalkoztatottak. Ennek többszörösét keresik a dolgozóik.
A megegyezés reményében a konszern újabb ajánlata szerint a bérfejlesztést két formában bonyolítanák, a bérek emelése mellett, egyszeri bérkiegészítés formájában. Azonban a szakszervezet ezt is elutasította.
Az ügyvezető a sztrájkfelhívással kapcsolatban elmondta, ez utóbbi megegyezési kísérlet után, a tulajdonosokkal történő újabb egyeztetés után jövő kedden ülnek tárgyalóasztalhoz.
Hideg Gábor hangsúlyozta a gyár szakszervezete ezt az időpontot elfogadta, ám mégis a munkabeszüntetés érdekében aláírásgyűjtésbe kezdtek. Ennek lényege, hogy ha nem sikerül megegyezni, vagy a megegyezés mértéke nem megfelelő, sztrájkot kezdeményeznek a dolgozók.
A jövő keddi egyeztetés előtt annyi már bizonyosan tudható, hogy a konszern tulajdonosai készek a kompromisszumra, nem zárkóznak el a bérfejlesztés elől, amely az első körben javasolt 6,3 százalékos emelésnél legalább 2 százalékkal kedvezőbb.
Kapcsolódó cikkünk:
A legmegbecsültebb leány (Sok képpel)