






Befejeződött az MH Műveleti Tanácsadó Csoport első váltásának felkészülése, amelyre december óta készültek. A magyar-amerikai kontingens április 29-én tartotta záró gyakorlatát a hódmezővásárhelyi Zrínyi Miklós laktanyában.
Az alapvetően az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi katonáira épülő kontingens záró gyakorlata a várható valóságos helyzetnek megfelelő körülmények közt zajlott. A tanácsadói csoport törzsmunkát végzett, felkészült a bázis elhagyására, a tanácsadást igénylőkkel való találkozásra.
A helyszínére induló konvojukat azonban támadások érték – a menet során minden olyan incidenst előfordult, amire a valóságban is számíthatnak. Lőttek rájuk, találtak improvizált robbanótestet, sérült járművet kellett vontatniuk, egy katona pedig megsebesült, ezért egészségügy kiürítésre is szükség volt.
A csoport feladatairól Molnár Zsolt ezredest, a Műveleti Tanácsadó Csoport parancsnokát kérdeztük.
- Milyen feladatra készült fel az állomány?
- Feladatunk az Afgán Nemzeti Erőknek a segítése. Jelen esetben két dandárról beszélhetünk, az egyik egy határőr-, a másik egy félig katonai, félig rendőri szervezet. Ezek vezetői állományát, az úgynevezett dandártörzset fogjuk az elkövetkező fél évben mentorálni, azaz tanácsadással segíteni a munkájukat az ISAF (Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő) Északi Regionális Parancsnokság területén.
- Mikor kezdték a munkát?
- Tavaly ősszel, a katonák kiválasztásával, alap- és szakfelkészítésével. Most áprilisban csúcsosodott ki, hiszen különböző országokban speciális tanfolyamokon vettünk részt. Az állomány egy része Németországban gépjárművezetői, lövészeti kiképzést kapott, a tanácsadói csapat pedig egy francia Kiválósági Központban szerezte meg a szükséges tudást. A tanácsadási feladatokat nem lehet szabályzatban leírni, nem lehet megtanulni. A francia, lengyel, holland, norvég kollégáktól iránymutatásokat kaptunk és ezeket dolgoztuk fel a foglalkozásokon. Például esettanulmányokat kellett értelmeznünk, elemeznünk, hogy mi hogyan tudnánk az adott feladatot megoldani.
- Hogyan épül fel a csoport?
- Két részre bontható: vannak a biztosító katonák, akik a műveleti területen megvédik az oszlopot, a bajtársaik életét, ha szükséges. A másik csoport a tanácsadók, ők már nem csupán taktikai, hanem hadműveleti szinten készültek fel, ami azt jelenti, hogy a tudásukat, a gondolkodásukat fejlesztették a felkészítés folyamán. 48-an kezdtük meg a felkészítést, a kiutazó létszám természetesen kevesebb. A záró gyakorlaton derül ki, kik lesznek a kiválasztottak, akik megfeleltek a feltételeknek, követelményeknek. Az állomány gerincét a hódmezővásárhelyi katonák adják, de különböző szakbeosztásokra - például személyügy, híradó-informatikus - máshonnan is kerültek be személyek. Meg kell említenem az Ohiói Nemzeti Gárda tagjait is, 12-en vesznek részt velünk a missziós felkészítésen.
- Milyen a bocskais katonákkal dolgozni?
- Roppant büszke vagyok arra, hogy a vásárhelyi katonákkal készülhetek fel, hiszen 1993-ban első tiszti beosztásomban itt kezdtem. Most egy kicsit visszatértem a gyökereimhez és visszaemlékszem hadnagyi éveimre.
- Mi a misszió hosszú távú célja?
- Egyrészt fontos az a tudás, amit a katonák a felkészítés és a misszió során elsajátítanak, hiszen a tanácsadói munkát gyakorlatban lehet igazán elsajátítani. Emellett képviselik Magyarországot, a Magyar Honvédséget. Cél, hogy a lehető legjobb tudásukat nyújtsák odakint a műveleti területen.
- Miből áll a záró gyakorlat?
- A csoport tagjainak a záró gyakorlaton a valóságot megközelítő helyzetekben kell helyt állniuk. Egyik feladatuk például, hogy felkészüljenek és találkozzanak a tanácsadást igénylő szervezetek vezetőivel. A munka a táborban kezdődik, majd konvojban elhagyják azt. Természetesen Afganisztánban nem egyszerű eljutni A pontból B-be, így a biztosító állomány kíséri őket. Az út során különböző incidensek kerülnek beállításra. Megpróbálunk minden lehetséges helyzetre felkészülni, egy-egy mozzanatot többször végigjátszani. A záró gyakorlat lényege, hogy a katonák minden tudásukról számot adjanak.