
















Pillanatkép a Vásárhelyen tartott minősítő hangversenyről: arról, hogy nehéz dalokat vagy inkább sok dalt énekelnek a gyerekek és arról, miért könnyezte meg az igazgatónő a saját iskolája kórusát.
Ha az énekhangok kézzel fogható apró hangjegyek lennének, a Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskola és Óvoda tornacsarnoka az évek során már a mennyezetig megtelne. Ezen a héten is két rendezvény örvendeztette meg a kórusmuzsikát kedvelőket, amelyek közül a legutóbbinak a legfőbb célja az volt, hogy a Csongrád - megyei ének tagozatos általános iskolák kicsinyek kórusai számot adjanak az eltelt egy évről.
A KÓTA és az Éneklő Ifjúság hagyományos minősítő versenyein – mint amit április 27-én a Liszt Ferenc iskolában is tartottak – a kórusirodalom gyöngyszemei hangzottak el.
A kórusok idén is egy-egy igen erős, nehéz művet is bevettek a repertoárjukba, amelyek a 7-10 éves gyerekektől nagyszerű teljesítmény, lelkesedésük és akarásuk jól érezhető volt, amit mind az öt kórus esetében a zsűri Arany Minősítéssel ismert el. Kérdésünkre Hraschek Katalin (képünkön) karnagy, a KÓTA Ifjúsági és Zenepedagógiai Szakbizottságának vezetője, a zsűri elnöke a Vásárhelyi Híreknek elmondta, el kell valóban gondolkodni azon, hogy kell-e terhelni a gyerekeket az esetleg kevésbé a korosztályuknak megfelelő nagyon erős művek betanításával.
Ugyanezt a kérdést tettem fel Berei Erzsébetnek, aki szerint nem a kórusdarabok nehézségi foka, hanem inkább a mennyiségük terhelhetik meg a gyerekeket. Több kórus is 5-6 komoly művet adott elő, amelyek végére bizony előfordul, hogy elfáradnak a gyerekek, mondta a vásárhelyi zenei élet évtizedek óta egyik meghatározó zenepedagógusa. Hozzátette, 40 évvel ezelőtt az itt hallott egyik-másik mű még vizsgadarab volt, ma már teljesen természetes módon tartozik bele a repertoárba.
Tény hogy pénteken is, csodálatos darabokat hallhatott a nagyrészt szülőkből és iskolásokból álló közönség. Láthatóan nagy figyelemmel és izgalommal hallgatták a kísérők is a saját kórusaik műsorát. Forrainé Kószó Györgyi a Liszt Ferenc Ének Zenei igazgatója, az iskola kóruselőadása után – bár rajtam kívül senki nem vette észre - mosolyogva törölgette könnyes szemét és csak kis idő után tudott szóhoz jutni. Mint mondta, meghatották a gyerekek csodaszép dalai, legfőképpen a műsoruk utolsó Varázskréta című darabja, amely alatt seregnyi szép emlék jutott eszébe, hiszen pont ez volt az a dal, amit akkor énekelt a kórus, amikor átvette az iskola vezetését.
A hangversenyen részt vett iskolák:
Makói Általános Iskola Kicsinyek Kórusa,
Rókus Kicsinyek Kórusa,
SZTE Juhász Gyula Gyakorló Ált. Isk. Bárdos Kórus,
Liszt Ferenc Ének Zenei Általános Iskola és Óvoda Kiskórusa,
Rókus Gyermekkar
Gálahangverseny május 7-én 17 órakor lesz, Szegeden a Kisszínházban.