
A hódmezővásárhelyi szakképzést is érinti, hogy újabbak kerülnek a hiányszakmák közé, az ezekre a képzésekre jelentkezők pedig havonta komolyabb állami apanázsra számíthatnak.
Bővül a szakiskolai ösztöndíjrendszer. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a következő tanévben több szakmában jár majd a havi 10-30 ezer forintos összeg. A támogatást azok kaphatják, akik nappali tagozatosok és első szakképesítésüket szerzik. Az átalakítással a jelenleginél több diák juthat majd rendszeres anyagi támogatáshoz
A rendelet szerint a 2015/2016-os tanévről az ösztöndíjjal támogatott hiányszakmák száma megyénként tízről tizenkettőre emelkedik, így szeptembertől többek közt a cukrász, az útépítő, a vájár vagy éppen a lovász szakmát tanuló fiatalok is számíthatnak támogatásra.
Jövőre nemcsak a szakközépiskolákban, hanem a szakiskolákban is lehet majd érettségit szerezni. Ezzel a kormány a döntéssel szeretné vonzóbbá tenni a szakképzést.
Jelenleg 24 ezer szakiskolai tanuló kap támogatást - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára február 12-i sajtótájékoztatóján Budapesten.
Az államtitkár jelezte: a 2016-17-es tanévtől szeretnék megyénként akár 20-ra növelni a hiányszak-képzések számát a jelenlegi 12-ről, mivel egyértelmű igény van rá. Ha valaki hiányszakmát választ, hátrányos helyzetű térségben van, tanulói szerződéssel rendelkezik és jól tanul, akár havi nettó 50 ezer forint juttatásban is részesülhet – jegyezte meg az államtitkár.
Két részből áll a szakiskolai tanulók ösztöndíja. Az egyik a hiányszakmához és tanulmányi átlaghoz kötött, 4,5-ös átlag felett jár, ami nettó 30 ezer forint. Ez egészül ki a duális képzésben a vállalatok által kötelezően adandó tanulói juttatással, aminek a törvény által előírt minimális bruttó összege 10 és 19 ezer forint között van, de ennél többet is adhat a cég. Ezeket összeadva kijön a havi mintegy 50 ezer forintos ösztöndíj.
A Vásárhelyi Hírekben már írtunk arról, hogy 2015 szeptember elsejétől az NGM több mint 400 intézmény fenntartói feladatait veszi át, ami jelentős változás lesz. A lépéssel az érintett intézmények nagyobb önállóságot élveznek majd. Az újonnan alakult Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, az NGM háttérintézménye végzi majd a szakmai irányítást, és látja el a fenntartói feladatokat. Az iskolák és a hivatal közé országosan 30-40 szakképzési centrumot hoznának létre, a minél hatékonyabb működtetés érdekében.