
Bölcskei Gusztáv tiszántúli püspök:„Az önkormányzatok nyilván szabadulni szeretnének bizonyos terhektől, de fontos tudni, hogy az egyházi intézményvezetők nem alapozhatnak a jelenlegi, kedvezőnek tűnő finanszírozási feltételekre, ugyanis ezek a rendszerek átalakítás előtt állnak”.
…a közoktatásban, illetve a szociális ellátásban várható alapvető szabályozási és finanszírozási változásokra tekintettel kéri, hogy addig, amíg a két nevezett területen az új koncepció és a finanszírozás lépései nem nyernek végleges formát, addig egyházközségeink és fokozatos egyházi testületeink tartózkodjanak az önkormányzati intézmények átvételétől - áll abban a közleményben, amelyet az elmúlt napokban mindegyik református gyülekezet megkapott.
A Magyarországi Református Egyház Zsinati Tanácsa február 23-án határozatban kérte a gyülekezeteket, hogy tartózkodjanak az önkormányzati szociális és oktatási intézmények átvételétől. A testület jogkörénél fogva nem tiltást rendelt el, fel akarta hívni a közvetlenül felettes egyházi hatóságok, az egyházkerületek figyelmét az intézményátadásokkal kapcsolatos kockázatokra. Az önkormányzatok ugyanis nagy számban keresik meg a gyülekezeteket az átadás szándékával, ám fenntartói tapasztalatok, valamint pénzügyi és jogszabályi ismeretek hiányában az intézmények fenntartása jelentős kockázatot hordozhat.
A tanács döntése emlékeztet arra is, hogy az intézményfenntartók felelős testületei erkölcsi és anyagi felelősséggel tartoznak az átvett intézmények működtetéséért. A testület határozata felhívta a figyelmet arra, hogy a hatályos egyházi jogszabályok értelmében az átvételeknél a fokozatos felettes egyházi testület jóváhagyása szükséges. Az intézményátvételeknek ugyanis akár a közegyházra is kiható következményei lehetnek.
Korábban Bölcskei Gusztáv tiszántúli püspök azt mondta: „Az önkormányzatok nyilván szabadulni szeretnének bizonyos terhektől, de fontos tudni, hogy az egyházi intézményvezetők nem alapozhatnak a jelenlegi, kedvezőnek tűnő finanszírozási feltételekre, ugyanis ezek a rendszerek átalakítás előtt állnak”.
A Tiszántúli Református Egyházkerület területén több mint 130 szociális szolgálat és 41 oktatási intézmény működik egyházi fenntartásban. Országos református egyházi viszonylatban a szociális szolgálatok fele Tiszántúlon működik.