A parlament tavaly december 16-án szavazta meg a - mai napig heves vitákat generáló - vasárnapi pihenőnap bevezetését: március 15-étől a hét utolsó napján nem lehet majd dolgoztatni a kereskedelemben. A 2014 december 30-án megjelent törvény általános és hódmezővásárhelyi vonatkozásairól tartott sajtótájékoztatót Antal István.
A hódmezővásárhelyi lakosságszolgálati iroda vezetője elmondta, a törvény több kivételt tartalmaz, hogy mely boltok lehetnek nyitva vasárnaponként, így például a 200 négyzetméternél kisebb üzletek kinyithatnak a hét utolsó napján, de csak a tulajdonos vagy családtagja dolgozhat benne.
A kizárólag pékárut és tejterméket értékesítő üzletek vasárnap és munkaszüneti napokon 5 és 12 óra között lehetnek nyitva, az újságosok és a virágüzletek 6-tól 12-ig, a sportlétesítményekben lévő boltok pedig ezeken a napokon a sportrendezvények ideje alatt tarthatnak nyitva.
A 2014. évi CII. számú törvény hatálya emellett nem terjed ki a gyógyszertárak, a benzinkutak, a reptéri boltok, a vasúti és autóbusz-pályaudvarokon lévő üzletek nyitva tartására, a büntetés-végrehajtási intézetekben, egészségügyi intézményekben és katonai objektumokban folyó kereskedelmi tevékenységre, valamint a piacokra, vásárokra sem.
Antal István megjegyezte, értelemszerűen a vásárhelyi piac kis üzletei is nyitva lehetnek.
A tilalom nem vonatkozik továbbá a kereskedelmi jellegű turisztikai és a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltatási tevékenységre, a szálláshelyen végzett kereskedelemre, a vendéglátásra, a világörökségi területen található üzletekre, valamint a kulturális tevékenységet és a fürdőszolgáltatást kiszolgáló kereskedelemre sem. Ez utóbbi esetben a Török Sándor Fürdő valamennyi kereskedelmi egysége nyitva lehet.
Érdemes megjegyezni, hogy a jogszabályban kivételként rögzítették, hogy az adventi időszakban és az év egy szabadon választható vasárnapján nyitva lehetnek az üzletek.
Így elképzelhető, hogy Vásárhelyen a nagyobb üzletek Húsvét vasárnapot választják majd.
Az üzlet nyitvatartási szándékát köteleses előzetesen a kereskedelmi hatóságnak legalább 15 nappal az érintett időpont előtt bejelenteni.
A törvény szabályozza a hétköznapi nyitva tartást is. Megszűnnek az éjjel-nappali üzletek, ugyanis március 15-től, kiskereskedelmi napokon 6 órától csak 22 óráig lehet vásárolni. Ez alól kivétel a pékárut és tejterméket értékesítő üzlet, amely már reggel 5-kor kinyithat.