GazdaságA mezőgazdaságban a legfeketébbek az idénymunkások a Dél-Alföldön

2012. január 9., hétfő
 
A mezőgazdaságban a legfeketébbek az idénymunkások a Dél-Alföldön

Átlagban több tucat illegális munkavállalót találnak a revizorok a mezőgazdasági idénymunkásokat alkalmazóknál, de volt olyan eset is, amikor közel félezer feketén dolgozó foglalkoztatását állapították meg – írja a Békés Megyei Hírlap. A feketemunkások közvetítésére már vállalkozások szakosodtak.


 


Jellemzően a versenyszféra terén valósul meg a fekete foglalkoztatás a Dél-Alföldön is — derült ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) régiós főigazgatóságának felméréséből. A versenyszféra egyik kedvelt foglalkoztatási formája az egyszerűsített foglakoztatás, mely tavalyelőtt váltotta fel a sok visszaélésre lehetőséget kínáló alkalmi munkavállalói (kék) könyvet – mondta el a lapnak Jegyinák Attila vezető sajtóreferens

 

Lényeges változtatás a korábbi szabályozáshoz képest, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás kizárólag akkor jön létre, ha a munkáltató vagy interneten, vagy a 185-ös hívószámon, telefonon keresztül bejelenti dolgozóját. Fontos, hogy a munkavégzés megkezdése előtt kell megtörténnie a bejelentésnek. Egyszerűsített foglalkoztatás létrehozható nem csupán mezőgazdasági, illetőleg turisztikai idénymunkára, hanem egyéb alkalmi feladatokra is.

 

Az ellenőrzési tapasztalatok alapján a fekete foglalkoztatás előfordulása továbbra is jelentős volumenű. A régió földrajzi elhelyezkedése folytán célállomása a többnyire szerb és román vendégmunkásoknak. A külföldiek bejelentés nélküli alkalmazásához további negatívumok is társulnak, hisz például a feketegazdaságot erősíti az idénymunkások elszállásolása is.

 

A közérdekű bejelentésre végzett, valamint a szúrópróbaszerű vizsgálatok tapasztalatai alapján a más jellegű gazdasági tevékenységet végzőknél esetenként kisszámú, legtöbbször egy-két fekete dolgozóval szemben a mezőgazdasági idénymunkát alkalmazóknál átlagban több tucat illegális munkavállalót találnak a revizorok. Volt olyan eset is, amikor közel félezer feketén dolgozó foglalkoztatását állapították meg. Egyes vállalkozók pedig arra szakosodtak, hogy az alkalmi munkaerő-keresletet támasztók felé fekete munkaerőt közvetítsenek.

 
 
Forrás: Békés Megyei Hírlap
 

Olvassa el ezt is!

A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren

A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren

Az országot 2021 óta járó, az előző év legjobb sajtófotóit bemutató vándorkiállítás Hódmezővásárhelyre érkezett.
Megszerezte első idegenbeli sikerét

Megszerezte első idegenbeli sikerét

Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
Ismét elmaradt a győzelem

Ismét elmaradt a győzelem

A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 6. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 

És ezt már olvasta?

A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán A PTE-PEAC-ot fogadta a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 16. fordulójában. a csapat végig uralta a meccset és visszavágott az őszi vereségért.
 
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Program a gyermekvállalás támogatására
Program a gyermekvállalás támogatására Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
 
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026 Továbbra is havi két alkalommal van szelektív hulladék elszállítás és havi 4, vagy 5 alkalolmmal van a zöldhulladék elszállítása.
 
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat A Vásárhelyi Önkormányzat a TOP PLUSZ programban december végén kapott 624 millió forintot humánfejlesztési célokra.