Kultúra, oktatásA csapdába ejtett valóság

2013. május 23., csütörtök
 
A csapdába ejtett valóság

Sonkoly Tibor festőművész, Hódmezővásárhely képzőművészeti életének (el)ismert és jeles alakja az elmúlt napokban ünnepelte 70. születésnapját.

 

 

 

 

A jeles alkalomból a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum földszinti termeiben nyílik összegző, az elmúlt húsz év "útkereső" műveiből válogatott kiállítása május 24-én, pénteken este 6 órakor, tájékoztatta szerkesztőségünket Elek András, a múzeum sajtóreferense.

 

A hódmezővásárhelyi születésű Sonkoly Tibor (1943) a zebegényi Szőnyi István szabadiskolában sajátította el a festészet alapjait, ahol Hincz Gyula volt a mestere. Kisiskolás korától rendszeresen látogatta Csikós Miklós és Füstös Zoltán rajzszakköreit. (Előbbi, 100 évvel ezelőtt született mesterével együtt lesz látható tárlata a múzeum földszintjén.) 1974-ben végzett a szegedi Juhász Gyula Főiskola rajz-földrajz szakán, majd három évtizeden át tanított szülővárosában, a Szántó Kovács János Általános Iskolában. 1989 óta rendszeresen kiállít a Vásárhelyi Őszi Tárlatokon. Sonkoly művészetéről az alábbiakat vallja: „Megfontolt, töprengő alkat vagyok, de a megvalósítást már az ihletettség sodrára bízom. Vallom, hogy a valóságot csak rajtaütéssel lehet csapdába ejteni, tehát képeim sorsa már az indításkor eldől."

 

Sonkoly Tibor művészete egyfajta bensőséges realizmus ‑ mondta el Nagy Imre művészettörténész. Pasztell és olajképein a családtagok, rokonok és barátok jelennek meg, amelyeken a látvány finom visszaadásával rögzíti a karakterek jellemvonásait, az ábrázolt alakok legkisebb belső, lelki rezdüléseit is. De hasonlóan bensőséges módon, finom pasztózus értékekkel nyúl a tájábrázoláshoz és a "rokon" művészeti szakmák bemutatásához - jellemezte a jubiláló művész alkotásait a Tornyai János Múzeum igazgatója.

 

Sonkoly Tibor kiállítását és munkáságát Nagy Imre művészettörténész, múzeumigazgató ajánlja a közönség figyelmébe holnap este 6 órakor a Tornyai János Múzeumban; a megnyitón fellép Almási Enikő énekes, Berezvai Márta trombitás, gitáron közreműködik Mohai Tamás. A vernisszázst követő partin a jubiláló művész egykori zenésztársa, Diviki Sándor keveri a lemezeket.

 

Olvassa el ezt is!

Emléktábla avatás a Bethlenben

Emléktábla avatás a Bethlenben

Csatáry Endre, a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnázium 1926–1961 között szolgálatot teljesített tanára emléktáblájának avatása lesz május 25-én, szombaton 10 órai kezdettel, a gimnázium első emeleti folyosóján. A bronz emléktábla Kligl Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása. Avatóbeszédet mond: Dr. Szakmáry Sándor öregdiák, tanítvány. Közreműködnek: a gimnázium diákjai.

A Nemzeti Sírkertbe temetik Rácz Sándort

A Nemzeti Sírkertbe temetik Rácz Sándort

Május 23-án csütörtök délután vesznek végső búcsút Hódmezővásárhely szülöttétől, Rácz Sándortól, a Magyarok Világszövetségének  tiszteletbeli elnökétől.
Számítógépeket nyert a Corvin

Számítógépeket nyert a Corvin

A pályázat révén élményszerű formában ismerkedhettek a jövő munkavállalói a vállalkozási és gazdasági fogalmakkal.
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj

A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj

Itt a húsvét, és itt a sonkaszezon is. Most megmutatjuk a legfontosabb vásárlási tudnivalókat. Öt perc olvasást megér, hogy nyugodt, "jóízű" legyen a Húsvét!
 

És ezt már olvasta?

Vereség a rájátszás első meccsén
Vereség a rájátszás első meccsén Az alapszakaszban 2. Tiszaújváros vendégeként kikapott ugyan a vásárhelyi csapat, de kiválóan tartotta magát. A második találkozón  kiharcolhatja az egyenlítést a párharcban.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 12. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Melyik volt előbb: a nyúl vagy a tojás?
Melyik volt előbb: a nyúl vagy a tojás? A locsolkodás idején, amikor a piros tojás is gazdát cserélt, érdemes megtudnia honnan is ered ez a szokás? Na és a nyuszi mit keres itt?
 
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában A HSZC Corvin Mátyás Technikum és Kollégium, valamint a HSZC Eötvös József Technikum több mint kétszáz tanulója ismerkedett meg a kínai autógyárral.
 
Pert nyert a város a Volánnal szemben
Pert nyert a város a Volánnal szemben A Volánbusz felperesi minőségében közel 400 millió Ft-ot követelt, amit jogerős ítéletében a Szegedi Ítélőtábla elutasított.
 
Keleti Éva szubjektív fotótárlata
Keleti Éva szubjektív fotótárlata

Keleti Éva világ életében színházi fotós volt, dokumentálta a próbák folyamatait, a bemutatók sikereit, benézett a kulisszák mögé, az öltözőkbe.

 
Az országos ranglistán a 4. helyen végeztek
Az országos ranglistán a 4. helyen végeztek

Ismét Baján rendezték meg a Magyarországi Német Általános Művelődési Központban a 9-10. évfolyamosok részére kiírt országos németversenyt.