Kultúra, oktatás1956 a fiatalok szemével

2016. november 8., kedd
 

A résztvevő hat csapata közül a Corvin Szakközépiskola csapata nyerte az Emlékpont ’56-os eseményekhez kapcsolódó vetélkedőjét. 

 

 

 

 

 

Négy hódmezővásárhelyi középiskola hat csapata fogadta el az Emlékpont meghívását az Add tovább! címmel az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójához kapcsolódóan meghirdetett keddi vetélkedőjére. A versenyzők egy kötelező – 1956 Hódmezővásárhelyen –, valamint egy szabadon választott ötvenhatos témából összeállított előadással érkeztek az erőpróbára, amelyek során alkalmazhattak szöveges prezentációt, hang-, kép- és filmbejátszásokat is.

 

A két csapatot indító Németh László Gimnázium első csoportja a sztálini személyi kultuszt mutatta be a kolhozosítástól a koncepciós perekig, de nem kerülte el a diákok figyelmét, hogy Sztálin halálakor Budapesten törvénybe foglalták a generalisszimusz „történelmi érdemeit”.

 

A Corvin Szakközépiskola első csapata egy kulák család sorsát az otthoniaknak írt fiktív levélben mutatta be, a marhavagonban történő internálástól a táborok elégtelen ellátásán át a kitelepítettek mindennapi szembesüléséig a bizonytalansággal.

 

A Németh László Gimnázium második csapata az 1956-os női sorsokat igyekezett bemutatni. A tanulók szóltak az 1956. december 4-i, a forradalom leverése után egy hónappal szervezett, asszonyok tüntetéséről, és bemutatták a tizenhárom éves miskolci kislány, Misley Emese sorsát, akit útban hazafelé egy tüntetésen a karhatalom „figyelmeztető lövése” sebesített meg halálosan.

 

A Corvin Szakközépiskola második csapata az 1956-os nyári olimpia magyar-szovjet vízilabda-mérkőzését idézte meg filmfelvételekkel, míg a hozzá írt és előadott sportkommentár nemcsak a melbourne-i mérkőzést magyarázta szakszerűen, de a magyar-szovjet összecsapás politikai hatásait is megosztotta a hallgatósággal.

 

A Gregus Máté Szakközépiskola diákjai Nagy Imre miniszterelnök hódmezővásárhelyi születésű felesége, Égető Mária élettörténetébe adtak bepillantást. Mint a versenyzők elmondták, Égető Mária 1925-ben kötött házasságot a későbbi kormányfővel és itt, Vásárhelyen is elmondta, hogy férjét Rákosi Mátyás nem szíveli. Az előadásból kiderült, hogy férje haláláról csak annak kivégzése után két hónappal értesülhetett, azt viszont, hogy hol nyugszik Nagy Imre, 1970-ben bekövetkezett haláláig nem tudhatta meg.

 

A versenyt záró előadásában az Eötvös József Szakközépiskola csapata az akkori két kisfiú, Kovács János és Csics Gyula rajzokkal illusztrált naplói alapján foglalták össze a Budapest belvárosában 1956-ban történteket.

 

A Kovács Imre Attila irodalomtörténész vezette zsűri, Miklós Péter történész, az Emlékpont intézményvezetőjének és Zeman Ferenc, a közgyűjtemény történészének közreműködésével a történelmi és sporttudósítást bemutató – Banga Beáta szaktanár által felkészített – corvinos Gémes Tamás, Kis Kamilla, Kurucz Dóra, Bugyi Olivér és Mamuzics Viven összeállítású csapatot ítélte a legjobbnak, azonban az Emlékpont nemcsak a győzteseket, hanem valamennyi résztvevőt emléklappal és ajándékkönyvekkel jutalmazott.

 
 
VH-Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

A szakmájuk valódi mesterei

A szakmájuk valódi mesterei

Szakmájának 25 új mestere között vásárhelyi és mindszenti is van. Alapos felkészülés, szakmai gyakorlat, képzés és kemény vizsga eredménye a Kamara Mester oklevele.
A VB-n egy vásárhelyi-szentesi pár képviselte Magyarországot

A VB-n egy vásárhelyi-szentesi pár képviselte Magyarországot

35 ország 35 pár! Ennyi induló volt a november 5-én és 6-án a Varsóban rendezett WDFS Táncsport Világbajnokságon.

Ütős hétvége a Hódtóiban

Ütős hétvége a Hódtóiban

Május 9-én a Hódtói Sportcsarnokban rendezte meg a Hódmezővásárhelyi Box Club a II. Szalkai László-emlékversenyt.
Dombi Boglárka kapta idén a Mátray Attila díjat

Dombi Boglárka kapta idén a Mátray Attila díjat

Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város közgyűlése úgy döntött: a Mátray Attila díjat az idei évben Dombi Boglárka kapja meg.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 21. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
A régésztechnikusok munkáját bemutató kiállítás nyílt
A régésztechnikusok munkáját bemutató kiállítás nyílt Terepen! címmel a feltárásokon dolgozó régésztechnikusok és önkéntesek munkáját bemutató kiállítás nyílt a Tornyai János Múzeumban.
 
Sárgulás a tradíciók jegyében
Sárgulás a tradíciók jegyében Hódmezővásárhely jellegzetességéhez tartozik, hogy a Mezőgazdasági Kara hallgatói fogatos felvonulással jelképesen elbúcsúznak a várostól is.
 
Pünkösdölő a Tájházban
Pünkösdölő a Tájházban A Bessenyei Ferenc Művelődési Központ színes népi programmal várja a vásárhelyieket május 23-án délután 3-tól 5-ig, Pünkösd alkalmából.
 
Civil- és sportszervezeteket támogattak
Civil- és sportszervezeteket támogattak Hódmezővásárhely Önkormányzata 37,5 millió forinttal támogatta a helyi egyesületek működését. Idén megemelt kerettel, összesen 40 millió forintot osztottak ki.
 
Elhunyt Kőszegfalvi Ferenc
Elhunyt Kőszegfalvi Ferenc

Kőszegfalvi Ferenc Hódmezővásárhely egyik ismert helytörténésze, bibliográfusa és helyismereti kutatója volt, aki sokat tett a város történetének dokumentálásáért.

 
A 10. helyen zárt a Kosársuli
A 10. helyen zárt a Kosársuli Saša Vejinović: "Hullámzó szezonon vagyunk túl, amiből nagyon sokat kell tanulnunk és a tanulságot levonnunk.”