Kultúra, oktatásSzegedi Tudományegyetem keretszám leltár

2012. január 24., kedd
 
Szegedi Tudományegyetem keretszám leltár

A vártnál kicsit jobban alakultak a felvételi keretszámok a Szegedi Tudományegyetem: alapképzésben tavaly 2978, idén 2495 államilag finanszírozott helyet kapott, és újdonságként részösztöndíjas képzésre összesen 1235 hallgatót vehet fel az intézmény – mondja az SZTE oktatási rektorhelyettese.

 

 

 

 

Homoki-Nagy Mária professzor fájlalja, hogy állami támogatást Szeged nem kapott a gazdaságtudományi és az osztatlan jogászképzés területén, valamint a bölcsészet- és a társadalomtudományi területen drasztikusan csökkent az ilyen keretszám. Az érintett karokon ösztöndíjakkal, a tanulmányi kiadások mérséklésével várják az önköltséges helyekre jelentkezőket. Mesterszakokon a tavalyi 1246-hoz képest 1728 állami ösztöndíjassal számolhat az SZTE.

Az oktatási államtitkárság nem szakokra, hanem képzési területekre és részterületekre lebontva határozta meg az állami ösztöndíjasok számát. Az egyetemi szenátusokra marad a döntés: melyik szakra hány hallgatót vesznek fel.

 

A Szegedi Tudományegyetemen alapképzésben a 13 terület többségében (7) a tavalyihoz képest nőtt az államilag finanszírozott helyekre felvehető diákok száma. Így az agráron (a 15 részösztöndíjassal együtt) 135, az informatikán (a 330 részösztöndíjassal) 600, a jogi és igazgatási szakokon 90, a műszakiak közt (a 190 részösztöndíjassal) 440, az orvos és egészségtudományi szakokon 230, a sporttudományban 30, a természettudományi területen (a 700 részösztöndíjassal) 1600 a rendelkezésre álló keret. A legnagyobb arányú – 2,12 százalékos – támogatási növekedést az informatika könyvelheti el, a sporttudomány duplázott, míg a természettudományi keretszám 1,85 százalékkal nőtt.

– Remélem, hogy a továbbtanulók a tavalyinál nagyobb számban jelentkeznek az állam által támogatott helyekre! Kíváncsian várom, mennyire lesz népszerű a részösztöndíjas képzés. Erre gondolva a stratégiaváltás lehetőségét is a fiatalok figyelmébe ajánlom, mert például az itteni állami támogatottságú, illetve részösztöndíjas helyek egy részéről is megcélozható majd néhány olyan szak mesterképzése, amelynek alapszakján most kevesebb vagy nincs állami ösztöndíjas hely – kommentálja az állami támogatottságú keretszámok nyilvánosságra hozatalát az SZTE oktatási rektorhelyettese, Homoki-Nagy Mária.


Egyetlen szakcsoportban – művészet – maradt az SZTE múlt évi 60 állami támogatottságú helye. 4 területen viszont csökkent az SZTE-szám: a bölcsészettudományi szakokon összesen 270 (a tavalyi 67 százaléka), művészetközvetítésben 60, pedagógusképzésben 175 (a múlt évi 82 százaléka), a társadalomtudományokban 80 diák (a tavalyi 39 százaléka) tanulását támogatja ösztöndíjjal az állam. A legdrasztikusabb változás, hogy egy területen, a gazdaságtudományi képzésben a tavalyi 201 helyett nulla az állami támogatottságú keretszám.


Az egységes osztatlan képzésből az SZTE orvos és egészségtudományi szakjain a tavalyi 325-ről 380-ra nőtt az állami támogatottságú helyek száma. Míg a jogász szakon a tavalyi 85 helyett most egyetlen állami ösztöndíjat sem kapott az SZTE.

– Annak, hogy egyetemünk gazdasági karán nem támogat hallgatókat az állam, az az egyik magyarázata, hogy a szűkített forrást és keretet olyan szakokra juttatták, amelyek az SZTE-n nem indulnak. A csak önköltséges szakok iránt érdeklődők figyelmébe ajánlom a diákhitel új formáját, amelyet csak e díj kifizetésére lehet majd fölhasználni. Érdemes e lehetőséget is fontolóra venni, mert a szegedi egyetem jogász és gazdaságtudományi, vagy épp bölcsészettudományi és társadalomtudományi szakjainak elvégzése is jó befektetés, a tanulmányokat záró diploma értékes a munkaerőpiacon. Ugyanakkor az egyetem és a karok vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy könnyítsen a hallgatók helyzetén. A tehetséges diákok számára új ösztöndíjakat alapítunk és több új kezdeményezéssel is igyekszünk csökkenteni a képzés költségein – hangsúlyozza Homoki-Nagy Mária.

Az SZTE oktatási rektorhelyettes példaként említi, hogy a gazdaságtudományi kar a partnereivel máris negyven gólya számára ajánlja az önköltségi díj mértékéhez igazodó ösztöndíjat. Lesz tehetségalapú és vállalati támogatottságú ösztöndíj is. E szám szeptemberig várhatóan tovább nő, illetve az állam és jogtudományi karnak is lesznek ösztöndíjai. A képzés költségeinek csökkentése érdekében a következő tanévtől az SZTE az eddiginél több elektronikus tankönyvet, jegyzetet ad ki a diákoknak, illetve növeli a kollégiumi férőhelyek számát.


Felsőfokú szakképzésben 340 az állami támogatottságú létszám a szegedi egyetemen. Vidék-magyarország legnépszerűbb universitásán az oktatás magas minőségének elismerése, hogy mesterképzésben az államilag finanszírozott helyekre felvehető hallgatók száma nőtt a múlt évi 1246-ról most 1728-ra.

– Az ország bármely felsőoktatási intézményéből érdemes az alapképzés befejezését követően a szegedi egyetem mesterképzéseire jelentkezni és diplomát szerezni – hangsúlyozza az SZTE oktatási rektorhelyettese. E téren a legnagyobb ugrást a műszaki területen tapasztalni, ahol tavaly nem, de idén szeptembertől 50 hallgató folytathatja tanulmányait. A további 9 képzési területen is tekintélyes a felvehetők száma: agráron 32, bölcsészettudományin 292, gazdaságtudományin 140, informatikán 160, jogi és igazgatási képzési területen 50, művészeti képzésben 14, pedagógusképzésben 530, társadalomtudományi területen 140, míg természettudományokban 320 mesterképzésre jelentkezőt vár Szeged.
A rektorhelyettes hangsúlyozza: a képzés minősége és az alacsonyabb szegedi megélhetési költségek miatt a hallgatóknak még mindig érdemesebb a Szegedi Tudományegyetemre jelentkezniük, akár részösztöndíjas vagy önköltséges képzésre is, mint Budapestre államilag finanszírozott helyre.

 
 
Forrás: SZTE sajtó
 

Olvassa el ezt is!

Idén ketten kaptak Signum Urbis Honorantis kitüntetést

Idén ketten kaptak Signum Urbis Honorantis kitüntetést

Idén is két Signum Urbis Honorantis elismerést adományoztak március 15-én, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a díszközgyűlésen.
Készül a Tornyai János Múzeum az Őszi Tárlatra

Készül a Tornyai János Múzeum az Őszi Tárlatra

Várhatóan idén is mintegy hatszáz művet neveznek az alkotók. Művészekből és művészettörténészekből álló szakmai zsűri választja ki a kiállítás anyagát.
A rutinosabb Budafok nyert

A rutinosabb Budafok nyert

Március 14-én este a Budafok vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 19. fordulójában.
A vásárhelyi agrárszakoktatás története egyúttal helytörténet is

A vásárhelyi agrárszakoktatás története egyúttal helytörténet is

A hódmezővásárhelyi agrárszakoktatás múltját részletesen feldolgozó Fekete Gyula Intézménytörténeti Kutatási Program újabb állomásához érkezett.
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 10. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
A kerékpárút helyett az úttesten gyalogolt – halálra gázolták
A kerékpárút helyett az úttesten gyalogolt – halálra gázolták Mindszent és Mártély között egy idős férfi sötétben láthatósági mellény nélkül ballagott az úton, amikor egy autó elgázolta.
 
Győzelmével felugrott a 7. helyre a Kosársuli
Győzelmével felugrott a 7. helyre a Kosársuli Március 30-án az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának utolsó előtti fordulójában.
 
Kábítószer volt a megállított autóban
Kábítószer volt a megállított autóban Hódmezővásárhelyen, a forgalomból szűrték ki a körzeti megbízottak, azt a fiatal férfit, akitől közel 8 gramm kábítószergyanús anyagot foglaltak le.
 
Programok 2025 tavasztól év végéig
Programok 2025 tavasztól év végéig Színes és vegyes programkínálat Vásárhelyen 2025 -ben.
 
Ennivaló receptjeink! - Kötözött táskaleves
Ennivaló receptjeink! - Kötözött táskaleves Ismét visszatérnek az egyszerű paraszti ételek. Nemcsak a vékonyabb pénztárca miatt, hanem divat lett a hazai ízek, a hungarikum felfedezése. És egy kis gasztrotörténelem!
 
Számítógépeket nyert a Corvin
Számítógépeket nyert a Corvin A pályázat révén élményszerű formában ismerkedhettek a jövő munkavállalói a vállalkozási és gazdasági fogalmakkal.