Mivel nem található információ hasonló ötletről, talán nem túlzás azt állítani, az országban elsőként Vásárhelyen lesz olyan kiállítás, amelyen Első Világháborús katonák portréit, a fronton készült csoportképeit és iskolások rajzait láthatjuk egymás mellett. A rajzokat, festményeket pedig ezek a régi megfakult képek inspirálták.
A kormány 2014-ben meghirdetett Első Világháborús Centenáriumi megemlékezés-sorozatába illeszkedő ötlet Hegyi Endre fotóstól származik, aki mint ismeretes évek óta menti az enyészettől a hagyatékokban, vagy padláson talált, értéktelennek vélt fotó-üveglemezeket, negatívokat, relikviákat, amelyekből a szakember kezében - a helytörténeti kuriózumon is túlmutató - kincs lesz. A helytörténethez eddig is sok száz, de inkább valószínű, sok ezer fotóval járult hozzá.
Ötletére, hogy a Nagy Háború magyar katonáinak, a hátországban élő hozzátartozóik életét, sorsát a fotókon és rajzokon keresztül, ilyen sajátos módon a diákok is megismerhessék, Balázs József tankerületi vezető mellett, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola vezetése is nyitott volt.
Minden évben március 15-én a 1848-49-es Forradalom és Szabadságharcról megemlékezve a gyerekek rajzolnak, csákót készítenek. Az Első Világháború idejéből azonban már fényképek is vannak, amelyek közvetlen módon inspirálhatják a gyerekeket. A katonák valós látványa, a fronton, vagy éppen a hátországban készült képek által válik jobban megismerhetővé egy olyan időszak, amely szinte minden magyar család későbbi életére valamilyen módon hatással volt.
Hegyi Endre a Vásárhelyi Híreknek elmondta, nem véletlen a kiállítás címválasztása: Hazaszeretet és a család. Hozzátette, ennek jegyében a Németh László Gimnázium és Általános Iskola aulájában 35-40 képe és a katonaportrék által inspirált 20-25 rajz, festmény látható.
A kiállítás megnyitója május 23-án hétfőn délelőtt 10 óra 15 perckor lesz.