
A izlandi oktatási rendszert a helyszínen tanulmányozta nemrég, Prof. Dr. Mucsi Imre, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának egykori dékánja, aki több hazai tudományos szervezetnek a tagja.
Egyetemisták az izlandi egyetemen (Univ.Is.)
A Vásárhelyi Híreknek elmondta, figyelemre méltó és a hazai szakképzési rendszer, a duális képzés átalakítása-kialakítása miatt aktuális az izlandi oktatási rendszer működésének megismerése.
Mint mondta, Izlandon az Oktatási, Tudományos és Kulturális Minisztérium felelős a törvényi háttér biztosításáért az oktatás minden szintjén: iskolás kor előtt gondozás és iskola előkészítő, általános és középiskola, felsőoktatás, a tanfolyamos (élethosszig tartó tanulás) és felnőttképzés.
Az iskola előtti (bölcsőde, óvoda) és az általános iskolai képzés fenntartói az önkormányzatok, a minisztérium felelős a közép- és felsőoktatás működtetéséért. Bár az oktatás Izlandon hagyományosan az állami szektor feladata, manapság számos magán oktatási intézmény működik mind az iskola előkészítő, mind a közép- és felsőoktatásban.
Hasonlóan a miénkhez, hatéves kortól kötelező az iskola, ott viszont 10 osztályos az általános iskola, amely magában foglalja az alapfokú (1-7. osztály) és az alsó szintű középfokú (8-10. osztály) oktatást.
A középiskola nem kötelező, de aki elvégzi az általános iskolát, joga van beiratkozni a középiskolába. Ennek két típusa van: gimnázium, amely célját tekintve hasonló a hazaihoz, vagyis az egyetemi továbbtanulást teszi lehetővé, viszont nem lehet vele belépni a munkaerőpiacra, míg a másik lehetőség, a szakközépiskola, ahol együtt folyik az általános és szakmai képzés, és a diákok érettségi bizonyítványt és szakmai végzettséget is szereznek. A diákok általában 16 és 20 éves koruk között járnak ebbe az iskolatípusba. Az általános gimnáziumi oktatás négy éves, és érettségi vizsgával zárul. A szakképzés hossza változó: egy félévtől egészen tíz félévig. Az általános mégis a négy éves képzés itt is.
Az izlandi felsőoktatásról Mucsi Imre a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a modern izlandi felsőoktatás kezdete 1911-re nyúlik vissza, amikor a University of Iceland-ot alapították.
Izlandon különösen figyelemre méltó a duális képzés rendszere. Igen gyakori, de a megvalósításban eltérések vannak az egyes oktatóhelyek gyakorlatában. Ugyanis van lehetőség arra, hogy maga a képzés is a munkahelyen, munkavégzés közben történjen, illetve az iskolai és a munkahelyi tanulás időtartamát megosztják.
Mondhatjuk, hogy ahol a munkahelyi tanulás befejeződik, ott kezdődik a munkahelyi képzés, különösen, ha a munkahelyi képzés az iskolai tanulási periódus végén kezdődik.
A duális képzés alatt olyan képzési formát értünk, melynek keretében az elméleti képzés szakiskolákban, a gyakorlati képzés pedig farmokon, vállalatoknál történik. Az üzem és az iskola kiegészíti egymást. Az iskolákban az általános műveltséget és a szakelméleti ismereteket közvetítő tárgyak oktatása folyik, a gyakorlati (üzemi) képzésben pedig a szakmai képességek fejlesztésén van a hangsúly. Az iskola és az üzem célja egy magasan képzett szakembergárda létrehozása korszerű és modern ismeretanyag elsajátításával.
A gyakorlóhely kiválasztása után háromoldalú szerződést kötnek az érdekeltek: a hallgató, az egyetem és a munkahely.
A tanterveket folyamatosan felülvizsgálják, és állandóan alakítják a munkaerőpiac elvárásainak megfelelően.