Hódmezővásárhely néprajzi értékét évtizedekig a fazekas és a kerámia tárgyak mellett a dél-alföldi szőrhímzés jelentette.
A képen Sándor Istvánné munkáival
Benyhe Zsuzsa és Sándor Istvánné önkéntes kezdeményezése nyomán pedig a rececsipke, vásárhelyi szóhasználattal a necc készítése, egy jellegzetes vidék paraszt-polgári kultúrájának kézműves technikája éledhet újjá.
Benyhe Zsuzsa szerint, miután felfedezték és a márciusban a Tornyai Múzeumban rendezett kiállítással bizonyították is a muzeológusok a város jelentőségét a népi bútorfestésben, most újabb kézműves foglalkozással színesíthetjük hazánk néprajzi térképét.
Mint elmondta, ezzel újabb színfolttal gazdagodhatna Vásárhely kézműves hagyománya. A régi munkák és minták összegyűjtése és megőrzése, új alkalmazási területek keresése, a készítés szociális körülményeinek kutatása mára versenyfutás az enyészettel.
Benyhe Zsuzsa és Sándor Istvánné e kiveszőben levő, de ősi eredetű kézművesség feltámasztására vállalkoztak, és hosszabb távú tervet kovácsoltak a necc felkarolására, felélesztésére. És hogy ne csak elmélet, hanem gyakorlat is legyen, első lépésként egy városi gyűjteményt hoznának létre, amelyhez régi munkákat, mintarajzokat és a készítéshez kapcsolódó eszközöket, emlékeket gyűjtenek. A gyűjtés és rendszerezése helye Németh László Könyvtár lesz.
A tervek vázolása során, Benyhe Zsuzsa azt is elmondta, hogy mivel a kezdeményezés mögött egyelőre semmiféle szervezet nem áll, a csipkék átvétele „örökbefogadást” jelent. Az önkéntes felajánlók pusztán egy oklevelet kapnak annak jeléül, hogy adományuk egy majdan létesülő városi gyűjtemény alapjául szolgál.
Úgy gondolja, bizonyára lesznek, akiket megmozgat a felhívás, mégse tudnak lemondani netán féltett emléküktől… Azoknak a tárgyait, emlékeit fényképpel, tárgyleírással dokumentálják.
Hozzátette, várják olyanok visszaemlékezését is, akik maguk vagy felmenőik készítettek neccet, vagy ismertek rececsipke készítő vállalkozást.
A necc feltámasztásának távolabbi tervei között az újratanítás és a mai öltözködésbe és lakáskultúrába való beillesztése áll.