A gyerekes családok jól tudják, a költségvetésükben tetemes tétel a csemeték öltöztetése. Akár kétéves egy gyerek, akár tizenhat, egyfolytában, hétről hétre nő, és minden szezonban új ruhatárra van szüksége.
Míg mi, unalmas felnőttek kivesszük a tavaly tavaszi ruháinkat a szekrényből márciusban, a gyerkőcnek mindent megveszünk, a nadrágtól, szoknyától a zoknin át az esőkabátig. És ha szépen, igényesen szeretnénk a kicsiket járatni, akkor ez igen sokba is kerülhet.
Persze az élelmes szülők tudnak erre a problémára remek megoldásokat. A ruhacserebere szuper ötlet, és sokan örökítik át a gyerekek ruháit, főleg a családon belül.
Ez azonban leginkább a legkisebbekre, babákra és tipegőkre használható megoldás.
Ők valóban hónapról hónapra kinövik a ruháikat, így érdemes a nagytestvértől, rokonoktól, barátoktól kapott öltözékeket is használni. (Persze, ki tud ellenállni egy dizájnosabb babaholminak, ami elbűvülően áll majd a kicsin?)
A nagyobbaknál, két-három éven felül nem igazán működik az öröklés, hiszen az örökmozgók minden ruhájukat elnyűvik.
Használtan csak akkor vegyünk például gyerekcipőt, ha garantált, hogy azt előző gazdája nem hordta, hanem mondjuk egy téves méretválasztás miatt dobozban lapult. Az óvodásoknak és nagyobb korosztálynak már az üzletek választékából érdemes elsősorban válogatni.
Ezért aztán szuper lehetőség, ha szezon végén olcsóbban jutunk hozzá az alapdarabokhoz. A téli kollekciókból sok minden kiválogatható, amit ráadhatunk a gyerekre tavasszal is, ilyenek a benti cipők, fehérneműk, zoknik, pizsamák, hosszú ujjú felsők, farmerek.
Szerencsére a gyerekek öltözködése kevésbé divatérzékeny, nem jönnek-mennek a trendek, mint például a fast fashionben. Így semmi akadálya, hogy ‘divatjamúlt’ darabokat hordjon a következő szezonban, vagy szezonokkal később a csemete.
Persze ha fiunk, lányunk már tizenéves, ez kevésbé könnyen átvihető, de amíg mi pénzeljük az öltözködését, némileg tudunk észérvekkel hatni.
Nagy kérdőjel mindig a családnak, hogy téli holmit érdemes-e beszerezni a következő télre. Hiszen a lottószámokat néha könnyebb megtippelni, mint hogy mennyit fog nőni a gyerek. Meglehetősen bosszantó, mikor előkerül például egy gyönyörű kis csizma, és épp ki van nőve, mire eljönne az az időjárás, amiben felvehető.
A gyerekruha kollekciók szerencsére ma már rugalmasabban állnak a méretkérdéshez, mint régen, és ez sokat segíthet.
Évekkel ezelőtt egy ruha cimkéjén például a ‘92 centi’ állt kereken, vagy az ‘5 éves’ korosztály.
Ma már szélesebb réteget céloznak meg, és például ‘122-128 centi’ jelzés áll a ruhákon. Ez arról ad tájékoztatást, hogy 122 centis gyermekünkre már jó az adott termék. Kicsit nagy még rá, de már hordható; ha dzsekiről van szó, például a gyerkőc ujjai már kinn lesznek a dzseki ujjából. A 128 centis gyerekek pedig még éppen beleférnek.
Így akár két szezonban is ráadhatjuk - ha nem nő, mint a gomba - a csemetére az adott darabot. Ez a plusz információ sok márkánál megkönnyíti, hogy egy fél évre-évre előre nagy biztonsággal ruhát vehessünk gyorsan növő kiskorú családtagunknak.