Az intimebb, bensőségesebb légkörű előadásokat, élménybeszámolókat, műsorokat, vagy a kevésbé rivaldafényben lévő irodalmat és annak művelőit fogadja be évtizedek óta Budapesten a Zila Kávéház – Krisztina Cukrászda.
Képünkön fényesi Tóth János és Fehér József (Fotó: VH)
Itt talált állandó otthonra a Krúdy Gyula Irodalmi Kör is, amely rendszeresen ad lehetőséget könyvbemutatókra, fiatal amatőr képzőművészek bemutatkozására. Augusztus 21-én délután fél öttől a Kávéházi Esték sorozat részeként vásárhelyieké lesz a főszerep, hiszen Vörös Édua fiatal alkotó kiállítása nyílik és Fehér József író, költő új könyvét ismerhetik meg az érdeklődők.
A vásárhelyi irodalomkedvelőknek Fehér Józsefet nem kell bemutatni. Éppen 40 éve kezdte pályafutását a Csongrád megyei Hírlapnál, közel húsz éven át megfordult több lapnál is, majd a ’90-es évek végétől már nem dolgozik újságíróként. Elsősorban irodalmi lapoknak ír szépirodalmi alkotásokat: verseket, novellákat ad ki. Ars poetica-ját, hitvallását saját maga úgy fogalmazta meg: „Hiszek a szavak erejében, a világot megváltoztatni tudó, a mindennapokat megszépítő szeretet és jóság nagy harmóniájában. Hiszem, hogy az irodalom küldetése utat mutatni, hozzá hitet és erőt adni az embereknek.”
A Zila Kávéház Krisztina Cukrászda Galériáján a szintén vásárhelyi Vörös Édua képei láthatók. A sokoldalú, sokfelé „kacsintgató” most 30 éves alkotó elmondása szerint a rajz iránti érdeklődése már gyerekkorában megmutatkozott: iskolában kiemelkedő volt rajz tantárgyból.
A szegedi Tömörkény István Művészeti Szakközépiskola rajz- és kerámia szakának elvégezése után Budapesten végezte animáció-, rajztanulmányait a Pannónia Rajzfilm Stúdióban.
Időközben készült műveit az interneten osztotta meg a nagyközönséggel, majd – mint mondja - sokak biztatására egy nagyobb terjedelmű műbe kezdett bele: egy mesébe, amelyet - ötvözve az olvasási és a vizuális élményt - képregény formájában készít.
Augusztus 21-én kiállítást megnyitja, és az íróval Kanizsa József és Király Lajos író, költő beszélget. A műsorban közreműködik Németh Nyiba Sándor költő, zeneszerző, olimpikon, Decsi András operaénekes, zongorakísérettel és Tárkány Imre költő, színikritikus.
A irodalmi képzőművészeti délután házigazdája a vásárhelyiek által kedvelt Vásárhelyi Estéket jegyző fényesi Tóth János Krúdy-érmes költő, író, irodalomszervező lesz.
Kapcsolódó cikkünk:
Nap és szív – Egy bensőséges est Fehér Józseffel