Bekiabálásokkal zavarták meg Princzinger Péter, az Oktatási Hivatal elnökének beszédét középiskolások és egyetemisták péntek délelőtt, az Educatio oktatási szakkiállításon.
Azt kiabálták: "félnek közgazdászokat és politológusokat oktatni, mert félnek, hogy kiderül: a politikájuk egy csőd. Miért támogatnak kevesebb mérnököt, amikor azt mondják, szükség van rájuk. Tönkremennek az egyetemek, mielőtt az odajárók végezhetnének, szakemberek tömegének szűnik majd meg az állása. Miért a jövő generációját büntetik a saját hibájukért? Miért kényszerítik a fiatalokat elhagyni a hazájukat? A kormány elrontja azt is, ami van".
A nagyjából 4-5 perces akció után az Oktatási Hivatal elnöke elmondta a beszédét, később már nem történtek bekiabálások.
Úgy tudjuk, az "Occupy Educatio" elnevezésű akciót a Hallgatói Hálózat nevű csoport szervezte, körülbelül tizenöt-húsz érettségiző, húsz hallgató és néhány tanár vett részt benne.
„Arra akartuk felhívni a figyelmet, hogy a felsőoktatási törvénynek mindenki a vesztese, hogy nem javítják vagy megújítják a rendszert, hanem szétdúlják, és hogy egy egész generáció életét teszik tönkre. Egy ártatlan generációt büntetnek” – mondta az eduline-nak a Hallgatói Hálózat egyik tagja.
A Hallgatói Hálózat további tiltakozásokat is szervez, február 15-re, a 2012-es felvételi jelentkezési határidejének napjára nagyszabású diáktüntetést – „utolsó nyílt napot” – hirdettek meg.
A megnyitó videója a lap alján!
Ennyien juthatnak be az ELTE-re 2012-ben: itt vannak az adatok
Alapképzések, állami ösztöndíjasok
bölcsészettudomány 1050
gazdaságtudományok 15
informatika 400
művészetközvetítés 10
pedagógusképzés 530
sporttudomány 75
társadalomtudomány 190
természettudomány 1140
Alapképzés, állami részösztöndíjasok
informatika 500
természettudomány 900
Egységes, osztatlan képzések, állami ösztöndíjasok - jogász 50
Mesterképzés, állami ösztöndíjasok
bölcsészettudomány és pedagógusképzés 644 és 600
gazdaságtudományok és jogi 35 és 30
informatika 250
társadalomtudomány 250
természettudomány 470
A tervezett tandíjak mértékét eddig egyedül a Szegedi Tudományegyetem hozta nyilvánosságra; itt új ösztöndíjak bevezetésével csábítanák a hallgatókat a költségtérítéses képzésekre.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) új ösztöndíjak alapításával tervezi támogatni a tehetséges, de nehéz szociális helyzetű hallgatókat – közölte Homoki-Nagy Mária, az SZTE oktatási rektorhelyettese. „Minden kar igyekezett szakjai korábbi költségtérítéses díjának összegét érvényesíteni az új önköltségi díj meghatározásakor” – ismertette az oktatási rektorhelyettes a minisztériumi jóváhagyásra elküldött listán szereplő számokat. Példaként említette, hogy a Szegedi Tudományegyetemen 950 ezer forint a legdrágább, 125 ezer a legolcsóbb nappali alapképzés féléves önköltségi díja: a legtöbbet az orvosnak, fogorvosnak készülő medikusnak kell fizetnie, míg a legkevesebbet például a leendő tanítónak, óvónőnek.
„A többi egyetem díjaihoz is igazodni kellett, így ugrott félévi 750 ezer forintra a szegedi gyógyszerészképzésért elkért összeg” – tette hozzá. Ugyanakkor a gazdaságtudományi karon például a gazdálkodási és menedzsment szakon az eddigi költségtérítéses 180 ezer forint maradt a szemeszterenkénti önköltségi díj. Ennél 4 ezer forinttal kevesebb lesz az osztatlan képzésben jogásznak készülőtől elkért 176 ezer forint. A nemzetközi tanulmányok alapszakos 209 ezer forintot fizet.
A bölcsészettudományi karon a pszichológusnak készülő 225 ezer, a kommunikáció és médiatudomány szakos 193 ezer, a magyar és a történelem szakirányt választó 129 ezer forintos önköltségi díjra számíthat. A természettudományi karon minden nappalis alapszak 200 ezer, a zeneművészetin 300 ezer forint. Ez utóbbi összeget kérik az egészségtudományi és szociális képzési karon a betegápolói képzésért, de csak 180 ezret a szociális munkára felkészítő szakon.
275 ezret kell fizetni a pedagógusképző karon a művészetközvetítő szakokon, 125 ezret a nemzetiségi szakirányos tanítóknak. A mérnöki kar gépészei és műszaki menedzserei 210 ezer, az élelmiszermérnökei 190 ezer, míg a mezőgazdasági kar vadgazdái 175 ezer forintot fizetnek önköltségi díjként egy-egy szemeszterben – tudatta a rektorhelyettes.
Educatio 2012 megnyitó videón: