Csak a kétségbevonhatatlan teljesítmény az, ami a nemzeti büszkeség aranyfedezetét biztosítja - jelentette ki Lázár János augusztus 18-án Budapesten, amikor a Pesti Vigadó épületében állami kitüntetéseket és miniszteri elismeréseket adott át augusztus 20. alkalmából.
Lázár János - a riói olimpián tartózkodó Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere képviseletében - azt is kiemelte: a nemzeti kultúrát mindenkihez el kell juttatni, ezért "ne elégedjünk meg azzal, hogy az csupán az elit luxuscikke marad", különösen, akkor, amikor az "egy kulturális felső tízezer kiváltsága".
A népművelők, a vidéki kultúrházak, a levéltárosok és a múzeumi szakemberek munkájának elismerésén és tudatos támogatásán keresztül fokozatosan meg kell változtatnunk ezt az öröklött és igazságtalan helyzetet - jelentette ki Lázár János, hozzátéve, hogy új és valódi tartalommal kell megtölteni a közművelődés szót, ehhez pedig szövetséget kínál Magyarország kormánya. Ma itt vannak azok is, akik évtizedek óta, nap, mint nap ugyancsak kivételes teljesítményt nyújtanak. Ám ezt olyan területen teszik, amely az ún. nagyközönség figyelmére, vagy megértésére csak korlátozottan tarthat számot. Vagy tán egyáltalán nem. Bár a tevékenységük nekik is sokak életére van hatással és egy egész nemzetet gazdagít, közvetlenül mégis csak kevesen ismerik, ismerhetik azokat a kiváló mérnököket, tudósokat, pedagógusokat, levéltárosokat, könyvtári, vagy múzeumi szakembereket, népművelőket, akiknek ugyancsak jár az elismerés és a köszönet.
A Magyar Érdemrend tisztikeresztjét 31-en, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét 43-an, a Magyar Arany Érdemkeresztet 48-an, a Magyar Ezüst Érdemkeresztet 29-en, a Magyar Bronz Érdemkeresztet 19-en vehették át az ünnepségen. A Népművészet Ifjú Mestere-díjjal hét, Bessenyei György-díjjal öt, Szinnyei József-díjjal négy, Móra Ferenc-díjjal három, Pauler-Gyula-díjjal két, József Attila- és Liszt Ferenc-díjjal egy-egy művészt ismertek el.
Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést kapott Árva László a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskola igazgatója és tanára.
A magyar nyelv és irodalom, történelem szakos Árva László negyedszázada oktatja a Hódmezővásárhely középiskolásait, 1995 óta vezeti a város egyik legnagyobb oktatási intézményét, a Németh László Gimnáziumot és Általános Iskolát. Az alföldi város kulturális életében aktív szerepet vállal: a Czirbusz Piroska Emlékére a Hódmezővásárhelyi Művészetekért Közalapítvány, valamint a Bessenyei Ferenc Művészeti Díj bíráló bizottságának tagja. Ellátja a Németh László Társaság titkári feladatait. 2006 óta részt vesz az oktatási testület munkájában, valamint tagja volt a Minden Nap Kultúra! Program Emlékpont munkacsoportjának is. 2013-tól két évig szakmai tanácsadóként koordinálta az Emlékpontban zajló munkát.