
Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál, amelyen a HSZC Corvin Mátyás Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájából Kovács Georgina cukrász tanuló a hetedik helyezést szerezte meg.
A Szakma Sztár Fesztivál keretén belül idén a SkillsHungary nemzeti döntőre is sor került. Az itt első helyezettek vesznek részt a WorldSkills, a szakmák világversenyén, amelyet idén októberben Abu Dhabiban rendeznek. (A 2018-as döntő Budapesten lesz)
Az előválogatókon 361 versenyző közül kerültek ki azok a szakmájukban kiemelkedő tehetségeknek számító fiatalok, akik a döntőn újra összemérhették tudásukat a világversenyre való kijutás reményében.
A nemzeti döntősök között volt a szintén a vásárhelyi Corvinban tanuló Zsarkó Anikó, aki 2013-tól 2016-ig cukrászatot tanult és gyakorlati helye pedig a szegedi A’Cappella cukrászdában volt. Tanulmányai alatt már több versenyen eredményesen szerepelt. A 11/d szakgimnáziumi osztályba jár, jövőre érettségizni szeretne.
Mindkét versenyző gyakorlati felkészítő tanára Bereczkiné Palócz Gyöngyi, aki a Vásárhelyi Hírek kérdésére elmondta, Zsarkó Anikóval együtt négy cukrász mérte össze tudását a WorldSkills, vagy ahogy nevezik, a Szakmák Olimpiájának nemzeti döntőjében. A feladat nehézségét jól tükrözi, hogy négyféle bonbont, négyféle francia desszertet, továbbá egy minimum 60 centiméteres karamelldíszítést kellett készítenie. Zsarkó Anikó a harmadik helyen végzett.
Bár nem sikerült kijutni Abu Dhabiba a döntőre, de ez a helyezés is hatalmas sikere a vásárhelyi Corvin cukrász képzésének, amely minden évben elkönyvelhet több hazai díjat. (Legutóbb a szolnoki Pelikán Kupán született egy első és egy harmadik helyezés.)
És mint emlékezetes 2011-ben a corvinos Fári Julianna a Szakma Sztár döntőjén országos második helyezést ért el. Az ő felkészítője is Bereczkiné Palócz Gyöngyi volt.
Mint ismeretes a vendéglátásban a tendencia - és az álláshirdetésekből is jól érzékelhető - hogy csak gyakorlattal rendelkező cukrászokat, szakácsokat vesznek fel a cukrászdák, éttermek, ezért nem könnyű a végzettek elhelyezkedése. Azonban remélhetőleg idővel változik a helyzet. Egy biztos, hogy a gyakorlati helyen ügyes, megbízható, a szakma iránt elkötelezett tanulókat a végzettség megszerzése után is szívesen marasztalják, de a versenyeken részt vett és jó helyezést elért tanulók is hamar kapnak állásajánlatot, hiszen máris a profikkal egyenértékű tudással rendelkeznek.