Katonanapló, trópusi sisak, néhány korabeli fotó az első világégésről, egy százéves szerencsehozó lóhere, valamint az orosz fogság megpróbáltatásainak naplója alkotja azt a világháborús gyűjteményt, melyet dr. Szabó Lajos tanár és családja adományozott a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumnak a Vásárhelyi Látóhatár értékmentő akciójának köszönhetően.
A különleges hagyaték átadójára a helyismereti, irodalmi és művészeti folyóirat legfrissebb számának április 10-i bemutatóján került sor a Tornyai János Múzeumban.
A Vásárhelyi Látóhatár elindított egy „értékmentő, adományozási tevékenységet”, melynek keretében a bemutatókon adják át az éppen soros helytörténeti vonatkozású dokumentumokat, tárgyakat, melyekről az adott lapszámban is szó esik. A tavaly őszi folyóiratban jelent meg Szabó Lajos egykori vásárhelyi csizmadiamester első világháborús naplója, följegyzéseinek gyűjteménye. Neki 1918-ban sikerült hazajönnie orosz földről, a mostani lapban pedig egy szintén Szabó Lajos nevű, hajdanvolt orosz-szovjet hadifogoly följegyzései olvashatók; mert Szabó Lajosból kettő van: apa és fia. Vér a vérből, csont a csontból – hasonló sors - ahogy Farkas Ferenc tanár írja bevezetőjében. Szabó Lajos első világháborús relikviái mellett a családi cipészműhely tárgyi emlékei is a Tornyai-múzeum gyűjteményét gazdagítják a Látóhatár értékmentésének köszönhetően.
A Vásárhelyi Látóhatár idei első lapszámának bemutatójának a Tornyai János Múzeum emeleti időszaki kiállítóterme adott helyet április 10-én, szerdán. A jelentős számú érdeklődő előtt Dr. Szabó Lajos tanár, volt hadifogollyal Farkas Ferenc tanár beszélgetett, valamint Soós Csilla könyvtárigazgató és Simon Ferenc tanár a Tudás Alapítvány képviseletében tartott előadást a Tudás Alapítvány tevékenységéről. A bemutatón válogatást láthattak dr. Szabó Lajos egykori csizmadia műhelyének tárgyaiból és háborús relikviáiból, melyeket a múzeumnak adományozott.
A folyóiratot bemutatta és az est moderátora Elek András, a Tornyai János Múzeum munkatársa volt.