A Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület már közel 10 éve működő bejelentő rendszerével párhuzamosan a hónap eleje óta aktív a Vidékfejlesztési Minisztérium által „útjára bocsátott” Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR).
A képen Dr. Juhászné Halász Judit elnök terepszemlén
Ez a most indult rendszer még hatékonyabb védekezést tesz lehetővé - közölte Fazekas Sándor az informatikai alkalmazás bemutatóján a napokban Budapesten. A vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: a rendszer működtetése azért fontos a szaktárca számára, mert a parlagfű-pollenektől nagyon sok ember szenved. Az allergiások helyzetét kívánja könnyebbé tenni a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által fenntartott elérhetőség, amely meggyorsítja a lakossági bejelentések feldolgozását.
Dr. Juhászné Halász Judit a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület (PME) elnöke, a Vásárhelyi Hírek megkeresésére elmondta, a PME már hosszú évek óta fogadja a lakossági bejelentéseket, és továbbítja a hatóságnak.
„A most beindult állami bejelentővonal csak most kezdi a munkát. Hozzánk idén már száznyolcvan bejelentés érkezett. Az viszont egyértelműen kijelenthető, mindkettő a lakosságot szolgálja, tehát nem versengés, hanem együttműködés a jellemző.” mondta Dr. Juhászné.
Megtudtuk, idén Hódmezővásárhelyről még nem volt bejelentés, de Szegedről már öt fertőzött területet jelentettek be.
Mindkét bejelentő felületet megnyitva, már első ránézésre is nagy a különbség, hiszen a NÉBIH által működő honlapon regisztráció és több személyes adat megadása szükséges ahhoz, hogy valaki megtehesse a bejelentést. Ugyanakkor a PME bejelentő felülete jóval egyszerűbb.
A Vásárhelyi Hírek ezzel kapcsolatos kérdésére Dr. Juhászné Halász Judit elmondta, a PME bizalmasan kezeli a bejelentők nevét és címét, azokat nem adják ki. A bejelentés tartalma szerint a megfelelő hatóság felé továbbítják, hiszen előfordul, hogy a jószándékú bejelentő elgazosodott területet jelent be, amely más intézkedési kört érint. A most elindult állami bejelentővonalhoz is bizalmas kezelést ígérnek, de mégis, a bejelentő állampolgárnak meg kell adnia nevét és címét a hatóságnak, mondta az elnök, aki példaként megemlítette, a parlagfű ügyek sokszor szomszédvitát jelentenek, ezért a bejelentő személyazonosságának kötelező megadása nyilván visszatartó hatású lesz az állami bejelentéseknél.
Mint ismeretes a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület – eddig is igen hatékony bejelentő rendszere és a NÉBIH új honlapján tett bejelentések azonos módon kerülnek feldolgozásra. A PME munkatársai önkéntes, ingyen munkát végeznek. A bejelentővonalak telefon- és internetköltségeit éppen hogy fedezi az állampolgárok adóegyszázalék felajánlása, ami ismereteink szerint évente néhány százezer forint. Az állami bejelentés - több millió forintnyi - dologi és bérköltségét közpénzből fedezik.
A PME bejelentő felületet ITT! A NÉBIH bejelentő felülete ITT!