







Hogyan maradt a 85 ezres fogolytömegből hatezer élőhalott? Hová tűnt az elveszett hadsereg? Miért tartják a történészek az I. Világháború egyik legbrutálisabb fejezetének a magyar katonák Szamár-szigeti kálváriáját? Ezekre a kérdésekre kaphatunk választ a május 27-én az Emlékpontban nyíló kiállításon és a megnyitót követő beszélgetésen.
Szamár-sziget rabjai - A nagy háború fogolykálváriája címmel május 27-én 17 órakor nyílik Margittai Gábor multimédiás kiállítása.
„A 2014 januárja óta sok városban, sőt Erdélyben is bemutatták a kiállítást, amely most Vásárhelyre érkezett. Részét képezi az I. Világháború hazai centenáriumi rendezvény sorozatába”- mondta Miklós Péter igazgató a kiállítás megnyitása előtti napon tartott sajtótájékoztatón.
„Az első világháború kezdetén, 1914-ben a szerb hadszíntéren fogságba esett katonákat nyolcszáz kilométeren át terelték a Balkánon, majd napokig marhaszállító gőzösök gyomrában hánykolódtak, mire a Szardínia melletti Asinarára (Szamár-sziget) értek”- hallottuk Margittai Gábortól, aki évekig kutatta a Nagy Háború egyik legtragikusabb fejezetét. Hozzátette, talán nem túlzás a legbrutálisabbnak nevezni, hiszen a nyolcvanötezres fogolytömegből végül mindössze hatezren térhettek haza, sokan jóval a háború befejezése után. A legtöbb hősi halott Magyarországról származott.
A balkáni halálmarsot megjárt hadifoglyok történetének bemutatására vállalkozott Margittai Gábor, aki mint mondta, feleségével és egyben kutatótársával, Major Anitával közös projektje három pilléren nyugszik. Első része volt Margittai Gábor Szamár-sziget szellemkatonái - A nagy háború eltitkolt halálmarsa című könyve. Ezt követte - a most Vásárhelyen is látható multimédiás vándorkiállítás és tavaly ősszel pedig a hadifoglyok végállomásán, Asinara szigetén leforgatták ötvenkét perces dokumentumfilmjüket is.
A ma már álomszép turistaparadicsomra, Asinarára érkező nem gondolja, hogy magyar katonák csontjait rejti az „ördög szigete”. Száz éve hadifogolytábor működött itt – leírhatatlan szenvedéseket okozva az osztrák–magyar hadsereg bakáinak.