KözéletÍgy gyászoltak őseink

2014. november 1., szombat
 
Így gyászoltak őseink

"A halottaknak szükségük van ránk, hogy emlékezzünk rájuk, még ha nem is tudunk, csak annyit mondani, hogy sajnálom, amíg a szó minden jelentőségét elveszti és olyan lesz, mint a levegő." Audrey N.

 

 

 

 

Minden kultúrában más módon búcsúznak el szeretteiktől az emberek. A pogány szokások egy része beépült a keresztény szertartásokba is, a halotti tort azonban mindvégig támadta a katolikus egyház, a 14. században még kiátkozással is fenyegették a tort ülő személyeket. Hajdan fegyelmezetten készültek az emberek, és mondhatni „elébe mentek a halálnak”. Az eltávozást a rokonoknak, ismerősöknek is segíteniük kellett – természetesen nem eszközökkel, hanem különböző szokásokkal. Hangosan például nem lehetett sírni a haldokló mellett, akit gyakran a földre helyeztek, és „biztató” szavakkal próbálták könnyíteni eltávozásukat. A halál beálltakor amellett, hogy nem lehetett egyedül hagyni az elhunytat, általában az órát is megállították, és volt olyan babona is, mely miatt letakarták a tükröket.

Az ősi időkben jellemzően a fehér volt a gyász színe, de ez térségenként változhatott. Volt, ahol apró mintákat varrtak fel ilyenkor, más helyen az ünnepi ruhát hímezték ki. Volt, ahol három fázisra osztották a gyász évét, és először fekete, majd barna, végül kék ruházatot viseltek.

Miközben a halottak mellett siratóasszonyok ültek, a virrasztás során ételeket is tálaltak, a férfiak pedig általában egy másik szobában beszélgettek, vagy akár kártyáztak is. A koporsóba aztán különböző tárgyakat helyeztek, gyermekeknél játékokat, a terhes nő mellé pólyát, ha pedig valaki épp házasodni készült halála előtt, akkor a temetés egyben lakodalommá is vált. A szertartás előtt az udvaron még búcsúbeszédeket tartottak, majd elindult a temetési menet, ami több helyen – például a szülői háznál és a templomnál – is megállt.

Talán kevesen tudják, de a „faképnél hagy” kifejezés is a fejfához köthető, amit annak idején így is neveztek, s amire úgy tekintettek, mint egy oszlopra, ahol „megtámaszkodhat a lélek”. Érdekes rítus, hogy alkoholistákat is próbálták úgy „kigyógyítani”, hogy egy azonos keresztnevű halott mellé elástak egy üveg pálinkát a temetőben, majd 3 hét múlva kiásták, és megitatták az iszákossal.

A városokban főként a temetkezési vállalkozók uralták a gyászszertartásokat, de a 19. században még a divatlapok is külön foglalkoztak a „trendi” gyászöltözetekkel. A csúcspont a lovakkal, díszes gyászhuszárokkal felvezetett gyászmenet volt, Szent Mihály lovát pedig még manapság is gyakran használják a koporsó vitelére. Mindez egy „utolsó nagy reprezentációnak” is számított, ami már az ókori rómaiaknál is bevált szokásként működött.

 

Kapcsolódó cikkünk:

 

Mindenszentek és halottak napja

 
 
Selmeczi Dorottya - VH
 

Olvassa el ezt is!

Tanácsok átverés ellen

Tanácsok átverés ellen

A tapasztalatok szerint, ha a lakásba nem is nagyon jutnak be a házalók, de Vásárhelyen is felbukkanó „mobil” tűzifa kereskedők viszont „mélyebben is bejuthatnak a pénztárcánkba”.
Ennivaló receptjeink! - Sütőtökkrém leves ínyenceknek

Ennivaló receptjeink! - Sütőtökkrém leves ínyenceknek

Ezúttal egy szezonális ínyencséggel sarkalljuk egy kicsit „munkásabb” étel elkészítésére a háziasszonyokat. A hatás garantáltan nem marad el!
Két bronzérem az Országos Táncversenyen

Két bronzérem az Országos Táncversenyen

Dabason, az Obo Arénában a Ritmuscsapatok Országos Táncversenyén két kategóriában indult a hódmezővásárhelyi Stars Of Hope Táncstúdió.
A 26. szimpózium beszámoló kiállítása

A 26. szimpózium beszámoló kiállítása

Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal. A Vásárhelyi Kerámiaszimpózium alkotásaiból nyílik kiállítás az Alföldi Galériában
 

És ezt már olvasta?

A Föld kis vásárhelyi bajnokai
A Föld kis vásárhelyi bajnokai Az EON által a 'Föld bajnokai' címmel hirdetett pályázat egyik győztese a Hódmezővásárhely Egyesített Óvoda Oldalkosár utcai Tagintézménye.
 
A szakma kiváló tanulója döntő Vásárhelyen
A szakma kiváló tanulója döntő Vásárhelyen A 3 napos döntőt Dél Alföld egyik legjelentősebb agrárképző intézménye, a Gregus Máté Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola rendezi.
 
Együtt megélt történelem - idősek és fiatalok bevonásával
Együtt megélt történelem - idősek és fiatalok bevonásával A személyes visszaemlékezések feltárására és megőrzésére indul kezdeményezés Hódmezővásárhelyen az oral-history, az elbeszélt történelem módszerével
 
A húsvéti nagyhét közepén járunk
A húsvéti nagyhét közepén járunk 400-ban ünnepi menetben vonultak a hívek pálmaágakat lengetve az Olajfák hegyéről Jeruzsálembe. Március 24-én, a Virágvasárnappal kezdődött a nagyhét.
 
Kampánystart
Kampánystart Bejelentette indulását a Helyi önkormányzati választásokon Kovács Pál. Programját 73 pontban foglalja össze.
 
Idén is remekeltek a Máté taekwondosok
Idén is remekeltek a Máté taekwondosok Mogyoród adott otthont a 2024-es Diákbajnokságnak, amelyen  27 egyesület 340 versenyzővel vett részt.
 
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj Itt a húsvét, és itt a sonkaszezon is. Most megmutatjuk a legfontosabb vásárlási tudnivalókat. Öt perces olvasást megér, hogy nyugodt, "jóízű" legyen a Húsvét!