Csábos hastáncos vezette be a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda egészségnapját, április 24-én. Az iskola aulájában összegyűlt kis elsősök közül egyik-másik tátott szájjal nézte a sebesen riszáló csípőt.
Azért valószínű többen nem először látnak ilyent, hiszen a vásárhelyi városrész - napok visszatérő műsorszáma ez a nem kevés erotikával fűszerezett keleti tánc.
Az igazából nagyobbaknak szánt és már hagyományosnak mondható egészségnapon ismét felvonult a prevenciós szűrési lehetőségek teljes skálája, amellyel éltek is a fiatalok, közülük is inkább a gimnazisták. Az osztálytermekben az alkohol, a kábítószer, a különböző szenvedélybetegség, a táplálkozási zavarok volt egy-egy előadás témája. Sőt két teremben filmvetítés is volt. Népszerűnek látszott a testzsír és a vércukormérés. Ugyanebben a teremben volt szó a fogamzásgátlásról is. Igaz a szakember asztalához lépő fiatalok, a szavak helyett, jószerével inkább az ingyen óvszert értékelték. Ennek okát nem annyira a felvilágosultságukban, mint inkább az anyagiakban kereshetjük. Hiszen nem a diákpénztárcákhoz mérik ma az óvszerek árát.
A sportcsarnok, nevéhez illően a mozgás népszerűsítésére volt hivatott. A délelőtt folyamán többek között a zumba rejtelmeibe is beavatták a diákokat. Igaz voltak félénkebbek, akik kisebb csoportokban figyelték a táncolókat és egy – egy bátortalan lépést és mozgást próbálgattak. Aki pedig kimozogta magát, annak kóstolóként egészséges alapanyagokból készült szendvics falatokat kínáltak, egy kis gyümölcsjoghurttal. Mert hát az egészségmegőrzés nem jelenti a kulináris élvezetekről való lemondást. Bár, az eperjoghurt lehetett volna egy kicsit édesebb.
Amire az egyik szakember azt mondta, az elmúlt évtizedekhez képest, rendkívüli módon híznak a gyerekek, ez pedig növeli a cukorbetegség, a szívproblémák kockázatát, ami a fiatalok életminőségére már korán rányomhatja a bélyegét. Azt is hozzátette, a gyerek az uzsonnapénzéből - ha kap- nem biztos hogy gyümölcsöt akar venni, de otthon sem biztos hogy ügyelnek, hogy mennyi szénhidrát van a napi kosztban, főként hogy mindezt a házikassza nagyon is befolyásolja.
Így megmarad a kérdés, ha a tanárok, szakemberek mindent meg is tesznek a gyerekek egészséges életmódra neveléséért, vajon mennyire van lehetőség a tanultak szerint élni, kilépve az iskola kapuján?