A csapadékos időjárás miatt későn kezdték meg a kenyérnek való aratását a termelők. A búza mennyisége egyelőre változó képet mutat. Van, ahol hektáronként nyolc tonnát is betakarítanak a kombájnok, másutt csak kettőt. A gazdák többsége, ha teheti, kivár, és a magasabb ár reményében egyelőre nem adja el a búzát.
Békés megyében 88 ezer hektáron takarítják be a búzát, a termőterület 33 százalékkal marad el a sokéves átlagtól. A minőség jó, a hozam 4,4-4,6 tonna hektáronként. A külföldi felvásárlókkal nem szívesen üzletelnek a termelők, inkább betárazzák a terményt. A jelenlegi ár 45 ezer forint tonnánként, a nepperek 35 ezer forintot ígérnek.
A Csongrád megyében megtermelt búzát a bosnyák, a szerb, a román és az albán kereskedők vennék meg. Tavaly a termelők külföldre adták el a jó minőségű terményt, így Magyarország silányabb minőségű importra szorult. Szakáll Sándor, a Csongrád megyei kormányhivatal földművelésügyi igazgatója szerint a malmoknak kellene megakadályozniuk hasonló helyzet kialakulását.
Jakab István, a Magosz elnöke figyelmeztetett: a gazdáknak érdemes raktározniuk a termést, mert úgy tűnik, a felvásárlók szándékosan alacsonyan tartja a gabonaárakat, holott a világpiacon az árak lassú emelkedése várható a jövőben. A kereskedők leálltak a felvásárlással, hogy le tudják törni az árakat, s a napokban megjelentek a kombájnok mellett a nepperek, akik megalázó árakat kínálnak.
Országszerte 890 ezer hektáron termelnek búzát, ebből 830 ezer hektáron folyik a betakarítás. A termés felét már learatták, hol közepes, hol jó termésátlaggal. A minőség kitűnő, fuzáriumfertőzés sehol sem ütötte fel a fejét, s a nagy melegben leszedett kalászosokat szárítani sem kell.