A Rákóczi Szövetség hódmezővásárhelyi ifjúsági szervezetét 2010-ben alapították meg a Németh László Gimnázium és Általános Iskola diákjai és tanárai.
A Rákóczi Szövetség fontos célja a Kárpát-medencei magyarság összetartozás-tudatának erősítése, ezért segítséget nyújt a különböző helyi szervezeteinek abban, hogy azok kapcsolatot tartsanak fenn egymással és közösen vegyenek részt olyan programokban, amelyek elsősorban a fenti célt, valamint a magyar kultúra ápolását célozzák meg. Mindezt versenyek, előadások és táborok szervezésével, valamint diákutaztatások támogatásával érik el.
A marosvásárhelyiek tavaly márciusi hódmezővásárhelyi látogatása után a hódmezővásárhelyi Rákóczi Szövetségen volt a sor. Mivel a szövetség anyagilag támogatta a kiutazás költségeit, ezért diákok nagyon kedvezményesen láthatták viszont egy évvel ezelőtt megismert társaikat.
A négynapos utazás tele volt vonzó programokkal. Március 14-én, csütörtökön hajnalban indultak Hódmezővásárhelyről és kora este érkeztek meg.
Március 15-én délelőtt városnézésen majd két iskolai ünnepségen vettek részt, ugyanis vendéglátóik, a Marosvásárhelyi Református Kollégium diákjai egy épületben tanulnak egy másik nagyhírű oktatási intézmény, a Bolyai Farkas Elméleti Líceum nebulóival. Mindkét ünnepség nagyon színvonalas műsorral emlékezett meg a 1848 márciusának forradalmáról. Az ünnepségen a hódmezővásárhelyi iskola diákja, Rakonczai Fanni is elszavalhatott egy verset. Az iskolai ünnepség után részt vettek a Székely vértanúk emlékművénél megrendezett ünnepségen és koszorúzáson. A két „vásárhelyi” Rákóczi Szövetség együtt koszorúzta meg az emlékművet.
Szombaton Fehéregyházára utaztak, ahol megnézték az Ispánkútnál felállított Petőfi emlékművet (egyes beszámolók szerint itt esett el Petőfi), valamit a községben működő emlékhelyet. A segesvári csatában elesett honvédek tömegsírja felett áll az a turulmadaras obeliszk, amely a csatában elesett magyar katonáknak – köztük Petőfinek – állít emléket.
Vasárnap reggel indultak haza, de útközben rövid kitérőt tettek Tordára, ahol másfél órás sétát tettek az először a XVII. században megnyílt sóbányában, amely ma turisztikai látványosságként és gyógyhelyként működik.
A Németh László Gimnázium diákjaink rengeteg élménnyel, ismerettel gazdagodtak és új barátokat szereztek az út során.