A Magyar Néprajzi Társaság Tradíció pályázatot hirdetett a Néprajzi Múzeummal és társkiíró partnereivel, a hagyományok és a jelenkori élő kultúra dokumentálására, gyűjtésére, feldolgozására.
Erre január végéig pályázhattak magyarországiak és határon túliak, önkéntes néprajzi gyűjtők egyénileg és csoportosan, néprajzkutatók, pedagógusok és gyermekek. Az egyik pályázó Benyhe Zsuzsa volt, aki - mint arról már többször írtunk a Vásárhelyi Hírekben - nagy vitalitással és lelkesedéssel felvállalta a Vásárhelyen necc-ként ismert, - a hatvanas évektől kezdve szinte teljesen elfeledett - többnyire fehér, leheletfinom függönyök, terítők a halászhálók mintájára csomózott, rámára feszített háló hímzés tradíciójának megőrzését, ápolását.
Mindez 2013-ban kezdődött, amikor Benyhe Zsuzsa és Sándor Istvánné kezdeményezése nyomán a rececsipke, vásárhelyi szóhasználattal a necc készítése, egy jellegzetes vidék paraszt-polgári kultúrájának kézműves technikája éledhetett újjá.
Benyhe Zsuzsa pályázatát a zsűri befogadta, amelynek eredményeként május 9-én az eredményhirdető ünnepségen a Néprajzi Múzeumban, nagyszámú érdeklődőnek ő is bemutathatta a rececsipke készítés jellemzőit, kutatásai eredményeit.
A pályázat legértékesebb hozadéka, hogy a szakmai zsűri értékel minden munkát, javaslatot adnak a további kutatásra, illetve az elfogadott pályázatok - így a vásárhelyi csipkekészítés - bekerülnek a Néprajzi Múzeum Archívumába, ahol teljes egészében dokumentálttá, és ezáltal kutathatóvá válhat. Mint ahogy ez most történt a vásárhelyi rececsipkével is.
Ez a reneszánsz kori kézműves technika a 19-20. században másodvirágzását élte és Vásárhelyen olyan elterjedt volt, hogy országszerte sokfelé szállították. A Hódmezővásárhelyi Háziipari Szövetkezetben volt a "hattyúdala" - a népi demokráciában ugyanis a nagy múltú egyházi alkalmazás és a polgári jellegű minták miatt nem került a támogatott kézimunkák közé.
Mint arról szintén beszámolt a Vásárhelyi Hírek, a rececsipke reneszánszának két kezdeményezője, Benyhe Zsuzsa és Sándor Istvánné nagy álma, hogy A Vásárhelyi Hímzés mellett ez a díszítő kézművesség is bekerüljön hungarikumok sorába.
Kapcsolódó cikkünk:
Folytatódik Vásárhelyen a rececsipke reneszánsza