






A holokauszt hódmezővásárhelyi áldozataira emlékező kisfilmet készítettek a Németh László Gimnázium és Általános Iskola diákjai január 27-én, szerdán délelőtt a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyen a Holokauszt Áldozatainak Nemzetközi Emléknapja alkalmából.
Fotók: VH
„Azok az események voltak a Holokauszt, amik a 30-as években történtek”- válaszolta a 10-es diákok egyike, a Vásárhelyi Hírek kérdésére. Egy lány viszont precízebben fogalmazott: a zsidók táborokba zárása volt a Holokauszt.
Ha tárgyilagosak akarunk lenni, nem biztos, hogy 16 éves diákoktól elvárható lenne, hogy pontosan felidézzék a nácik legkiterjedtebb megsemmisítő tevékenységét.
„Emberi ésszel felfoghatatlan a mai generációk számára, mi és hogy történt a Holokauszt.”- mondta Medvegy János angol-történelem szakos tanár a Vásárhelyi Híreknek. A projekt vezetője hozzátette, éppen ezért a diákoknak nemcsak a tankönyvek száraz anyagán keresztül, hanem az állandó kiállításon látottakkal szeretnék bemutatni a Holokausztot, illetve az akkori társadalmi légkört, ami az oda vezető utat lehetővé tette, legalizálta.
A 20. századi történelem legfájdalmasabb epizódjára történő emlékezés és emlékeztetés jegyében a Németh László Gimnázium 17 diákja egy kisfilmet készít a vészkorszak négyszáz hódmezővásárhelyi mártírja előtti főhajtás jegyében.
A projekt kivitelezésében az állandó kiállítás gazdag anyaga mellett, a diákok egyik leghasznosabb forrása, az a 2014-ben a Hódmezővásárhelyi Levéltár gondozásában megjelent ’Vihar és vész közepette’ című 146 oldalas - igen alapos kutatást megelőző - sok száz fotóval illusztrált kötet, amelyben a Holokauszt hódmezővásárhelyi áldozatait dolgozta fel a Makó Imre és Szigeti János.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete január 27-ét, az auschwitzi haláltábor felszabadításának napját a Holokauszt Áldozatainak Nemzetközi Emléknapjává nyilvánította. 1940 júliusa és 1945 januárja között 1 millió 300 ezer embert, köztük 1,1 millió zsidót hurcoltak a náci világ legkiterjedtebb megsemmisítő komplexumába. Az áldozatok legnagyobb csoportja, mintegy 430 ezren 1944 nyarán érkezett Magyarországról. A nácik Auschwitz-Birkenauban mintegy 1 millió százezer embert ‑ zsidókat, lengyeleket, romákat és szovjet hadifoglyokat ‑ gyilkoltak meg. Minden harmadik áldozat magyar állampolgár volt. A front közeledtével több, mint 58 ezer foglyot hajtottak el halálmenetekben Németország irányába. 1945. január 27-én, a haláltábor felszabadításakor, a Vörös Hadsereg katonái mindössze 7500 túlélőt találtak.