Első ütemben 40 majd pedig 65 hektárral bővítik a hódmezővásárhelyi Ipari Parkot. Erre 2,6 milliárd forint áll rendelkezésre.
Fotó: VH
Nagyszabású fejlesztést jelentett be január 10-én a helyszínen Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hegedűs Zoltán polgármesteri jogkörrel megbízott alpolgármester.
Hegedűs Zoltán elmondta, 30 hektár infrastrukturális fejlesztése most a cél, ennek részeként új utakat, közvilágítás, közművek kiépítése és optikai kábel lefektetése kezdődik. Ez utóbbira – a nagysebességű internetre - van jelenleg a legnagyobb igény, az Ipari Parkban működő cégek visszajelzése alapján.
Az itt működő vállalkozásoknak növekszik a megrendelés-állományuk, ezért több cég is új termelési egységet kíván létrehozni. Az önkormányzat számára kiemelt cél, hogy a város vonzó befektetési helyszín legyen, ennek egyik fontos eszköze az ipari park, ahol 117 vállalkozás működik, több mint 3500 embernek adva munkát. A cégek évente 1,1 milliárd forint helyi adót fizetnek be és támogatják ezzel a település működését - mondta Hegedűs Zoltán.
Arról is beszélt, hogy Hódmezővásárhely gazdasága lendületesen fejlődik. 2014 óta a városban működő 264 vállalkozás mintegy 24 milliárd forint értékben nyert pályázatot, az így megvalósuló fejlesztések értéke meghaladja az 57 milliárd forintot.
Az ipari parkot támogató egyik legfontosabb fejlesztés a várost keletről elkerülő út építése, amely hamarosan elindul.
Lázár János miniszter, a térség országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón elmondta, a kormány legfontosabb célkitűzése az volt 2010-ben, hogy munkaalapú társadalmat teremtsen. Az elmúlt hét és fél évben 750 ezer új munkahelyet hozott létre, így Magyarországon az egyik legalacsonyabb a munkanélküliség európai összehasonlításban - emelte ki a miniszter. Hozzátette: a foglalkoztatás bővülésével párhuzamosan a minimálbér 74 ezerről 138 ezer forintra emelkedett.
Lázár János elmondta Hódmezővásárhelyen a rendszerváltás óta nem volt ennyi munkahely. 2017 végére a munkanélküliség a városban az országos átlag felére, 2 százalékra csökkent, 2010 decemberében 2938 álláskereső volt a városban, ez a szám 2017 decemberére 617-re esett - közölte. A közfoglalkoztatásban dolgozók létszáma is folyamatosan csökkent, a helyi cégek mintegy 2300 munkahelyet hoztak létre.
A miniszter arról is beszélt, hogy a kormány Békés és Csongrád Megye térségére úgy tekint, mint egy gazdasági tartalék. Ezért lesz például a 44-es főútból M44 gyorsforgalmi út, ezért szükséges a Békéscsaba-Szeged-Szabadka vasútvonal fejlesztése.
Hozzátette, a következő évtizedben a szakképzett munkaerő biztosítása lesz a legfontosabb feladat. A kormány ezért a következő években Hódmezővásárhelyen és a többi megyei jogú városban a szakképzésbe kíván a legtöbbet invesztálni.
Hegedűs Zoltán is beszélt erről: az önkormányzat kiemelten támogatja a helyi szakképző intézmények fejlesztését. A Modern városok programban a Kalmár, az Eötvös Szakközépiskolák és a Cseresnyés Kollégium teljes felújítása kezdődik el ebben az évben. Két szakközépiskola, a Corvin és a Gregus Máté rekonstrukciója önkormányzati forrásból már korábban megtörtént - mondta.