Július 28-tól életbe léptetett rendeletmódosításnak köszönhetően ezentúl nem vadászhatnak szigorú állami vadászvizsga nélkül azok, akik „gyorstalpaló” tanfolyamon szereznek bizonyítványt.
Képünkön vadgazda mérnökhallgató lány lőgyakorlaton (fotó:VH)
A Szigetvár melletti Teklafalu közelében történt szerencsétlenség. A mentők percekig próbálták újraéleszteni a 32 éves férfit, ám az belehalt sérüléseibe. Alig húsz méterre voltak egymástól. A növényzet miatt látni szinte semmit nem lehetett. A vadász mégis lőtt, mert a kutyája vaddisznót jelzett. Bakonyszeg külterületén egy 42 éves berettyóújfalui vadász egy fa felső része felé adott le egy lövést. Feltehetően a fa ágain irányt változtatott egy sörét, ami eltalálta a csatorna túlpartján lévő 44 éves, a vadászatban szintén résztvevő férfit. Súlyos sérülést szenvedett egy fiatal vadász, akit lábon lőttek egy vadászaton a Vas megyei Szemenye község határában. Tiszasülynél az egymástól 30-40 méterre álló vadászok közül az egyik szabálytalanul lőtt, és a tőle jobbra álló társát a karján sörétes puskával eltalálta.
Az utóbbi pár hónap vadászbaleseteit említve egy hódmezővásárhelyi vadásztársasági tag annyit mondott: „Az okot mindig abban lehetne megnevezni, hogy a vadászati és etikai szabályok sorozatos be nem tartása, azok megszegése vezet a sérüléshez, vagy halálesethez"
Az elmúlt évek növekvő számú vadászbaleseteit elégelhette meg a tárca, mikor július 28-tól életbe léptetett rendeletmódosításának köszönhetően ezentúl nem vadászhatnak szigorú állami vadászvizsga nélkül azok, akik „gyorstalpaló” tanfolyamon szereznek bizonyítványt. A Vidékfejlesztési Minisztérium, Szerkesztőségünkhöz eljutatott közleménye szerint, a változtatásra azért volt szükség, hogy felkészületlenül senki ne kezdhessen vadászfegyverrel vadászni. Mint írják, a tanfolyamrendszerű képzésben szerzett „középfokú végzettség” csak elviekben ad elegendő szakismeretet, ezért fontos, hogy ne lehessen kikerülni az állami vadászvizsga megszerzését. A rendeletmódosítás célja az is, hogy az üzletággá fejlődött tanfolyamként szervezett, vadászképzéseket haladéktalanul felszámolja. A gyakorlati szférából érkezett visszajelzések alapján ugyanis több százan végeznek az állami vadászvizsgát megkerülő középfokú tanfolyamokon, ahol a hallgatók a formális vizsgával záruló képzésen nem kapnak valódi felkészítést, a résztvevők szinte készen kapják a bizonyítványt.
A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán a vadgazda mérnök képzés részét képezi egy intenzív féléves elméleti és gyakorlati képzés, amelynek elvégzése után a végzett hallgatók igazolást kapnak, amely alapján mentesülnek az állami vadászvizsga-bizonyítvány és fegyverviselési engedély megszerzéséhez szükséges vizsgák letétele alól. Dr. Majzinger István oktatási dékánhelyettes megkeresésünkre elmondta, vannak ismereteik a Vidékfejlesztési Minisztérium közleményében megfogalmazott „gyorstalpaló” tanfolyamokról. A szigorítással maximálisan egyetért. Az egyetemi karon folyó fegyverhasználati képzés évek óta nagyon alapos és magas színvonalú, hiszen a diplomás vadgazda mérnökök nagy része hivatásként választja a vadgazdálkodást. Fontos tehát, hogy a vadászfegyver biztonságos kezekben legyen. A képzés részeként a fegyverismerettől, a lőszertípusokig mindent meg kell tanulni, a különböző vadászfegyverekről és biztonságos használatukról mindent el kell sajátítani. Valamint komoly lőtéri gyakorlatokon kell részt venni. A képzés végén a hallgatók kollokviumon adnak számot tudásukról, hangsúlyozta az oktatási dékánhelyettes..